Gyerekeket gyilkol a rendőrség drogellenes harc ürügyén a Fülöp-szigeteken

Nem csak a dílerek, de a civil szervezetek, a média és a gyerekek is célpontok lettek.

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Gyerekeket gyilkol a rendőrség drogellenes harc ürügyén a Fülöp-szigeteken

Legkevesebb 122 gyereket ölt meg a rendőrség a Fülöp-szigeteken, ahol Rodrigo Duterte elnök kíméletlen harcot hirdetett meg a kábítószer-kereskedelem ellen 2016-ban. A World Organization Against Torture (kínzás elleni világszervezet) az ENSZ emberi jogi bizottságához fordul ebben az ügyben – írja a Guardian.

Egy éves volt a rendőrség legfiatalabb áldozata – hívja fel a figyelmet a jelentés, mely hangsúlyozza, hogy a gyerekgyilkosságok jó részét a rendőrség követi el, néha úgy, hogy álruhás bérgyilkosokat alkalmaz. 122 gyerek megölését dokumentálta a szervezet, de nyilvánvalóan sokkal több az áldozat a gyerekek és a fiatalkorúak között.

Miért gyilkol gyerekeket is a rendőrség? A szervezet szerint a szemtanúk megfélemlítése a cél. Mindenki kétszer is meggondolja, hogy tanúskodjon-e a bíróság előtt, ha tudja: ezzel nem csak a saját, de a gyerekei életét is kockára teheti. Nem kétséges, hogy maga Duterte hatalmazta fel a rendőrséget ezekre a brutális gyilkosságokra, melyek közül eddig csak egyetlenegy ügyben született bírósági ítélet.

Az államfő a jogvédő szervezeteket is megfenyegette. "Titeket is lefejezlek!" – ígérte Rodrigo Duterte, aki nemcsak a kábítószer-kereskedők, hanem a kábítószer-fogyasztók ellen is háborút folytat: "velük együtt végzek veletek is" – üzente a civil szervezeteknek, melyek megpróbálják dokumentálni a rendőrség gyilkos akcióit.

Az elnök a médiát is fenyegeti: az ország legnagyobb tévés szolgáltatójának a műsorát a múlt hónapban felfüggesztették. Közben új, szigorú terrorizmusellenes törvényt fogadtak el a Fülöp-szigeteken, ahol jelentősen megnövekedett a rendőrség jogköre: például bírói határozat nélkül is le lehet tartóztatni valakit. A gyerekek is célpontot jelenthetnek: őket azon a címen lehet lecsukni, hogy megsértették a kijárási tilalmat a koronavírus-járvány idején. Sok gyereket állítólag kutyaketrecekben vagy koporsóban őrzött a rendőrség.

Mindezt miért? A South China Morning Post írta meg még 2017-ben: az elnök fia az egyik legnagyobb kábítószercsempész a Fülöp-szigeteken, ahova a hongkongi triádok juttatják el a kábítószert. Duterte elnök a vádakat hallva kijelentette: saját kezemmel végzek a fiammal, ha ez beigazolódik. A vizsgálat ugyan elindult, de nem meglepő módon elhalt. A kábítószer elleni háború azonban egyre durvább lett. Ezért kéri a kínzás elleni világszervezet, hogy az ENSZ emberi jogi bizottsága indítson átfogó vizsgálatot.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.