Betörtek a parlamentbe a tüntetők Kirgizisztánban, börtönből hozták ki a volt elnököt
A kirgiz ellenzék szerint elcsalták a hétvégi választást, ezért több tízezres demonstrációt tartottak. Tüntetők törtek be a parlamentbe és a kormány irodáiba, a korrupció miatt elítélt előző elnököt kiszabadították a börtönből.
hvg.hu
Kormányzati épületeket ostromoltak meg tüntetők kedden hajnalban Kirgizisztán fővárosában. A tüntetők benyomultak a kormány, valamint a parlament irodáiba. Hívei kiszabadították a korrupció miatt börtönbüntetésre ítélt volt elnököt, Almazbek Atambajevet.
A több ezer demonstráló – akik szerint elcsalták a hétvégi választást - autókat gyújtott fel, majd közülük sokan átmásztak a a parlament épületét övező kerítésen és behatoltak az épületbe.
A rendőrség vízágyúkkal, könnygázzal próbálta megállítani őket, ám sikertelenül. Az összecsapásokban legalább százan megsérültek.
Az 1991-ben függetlenné vált Kirgizisztánban az első két, szabadon választott elnöknek tömeges tiltakozó megmozdulások hatására kellett távoznia a hatalomból. Az első békés kormányváltásra 2017-ig kellett várni, amikor a jelenlegi elnök, a 2023-ig hivatalban lévő Szooronbaj Dzsejenbekov váltotta Almazbek Atambajevet. A mostani választáson a hivatalos eredmények szerint főleg a Dzsejenbekovhöz közel álló pártok kerültek be a parlamentbe.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.
Ha a politikai ellenfelét cigányozva, zsidózva bélyegzi meg valaki, okkal felháborodást vált ki. Ha a fogyatékkal élőkhöz hasonlítja, nincs tiltakozás. Hogy éli meg ezt az, aki tényleg fogyatékkal él?