Miután Macron közölte, hogy a francia kormány megvédi a szekuláris államot, és keményebben lép fel a radikális iszlámmal szemben, Erdogan azt tanácsolta, hogy a francia politikust vessék elmeorvosi vizsgálat alá. A purparlé következő lépése az volt, hogy előbb Franciaország, majd Törökország rendelte haza ankarai, illetve párizsi nagykövetét, majd Törökország és egy sor muszlim ország bojkottot hirdetett a francia áruk ellen.
A legújabb fordulóba a Charlie Hebdo is beszállt, egy olyan karikatúrát közölt Erdoganról, amelyen a török vezető felelemi egy nő ruháját, s közben alkoholt iszik és dohányzik is.
„A Charlie Hebdo visszataszító karikatúrákat jelentetett meg elnökünkről. Elítéljük ezt a visszataszító lépést, amelynek célja, hogy tovább terjessze a kulturális rasszizmust és gyűlöletet” – idézte a BBC Fahrettin Altun kormányszóvivőt. Fuat Oktay alelnök pedig azt hangsúlyozta, hogy a visszataszító karikatúrát közlő Charlie Hebdo nem bújhat el a szólásszabadság mögé.
Erdogannak nem ez az első vitája a külfödi lapokkal, korábban több német újság is a török államfő támadásainak a célpontjába került.
A Charlie Hebdo több újságíróját 2015-ben meggyilkolták iszlamista szélsőségesek, miután a Mohamed prófétát sértő karikatúrákat tett közzé. A proféta rossz fényben való feltüntetése a muszlimok szerint súlyos bűnnek számít.