A járványhelyzet miatt indítanak alkotmányos felelősségrevonási eljárást a szlovén miniszterelnök ellen

Szlovéniának már nem jutott abból a vakcina-mennyiségből, amit szolidaritási alapon oszt szét az EU, de az AstraZeneca sem szállít annyit az országnak, amennyit lekötöttek. Horvátországban viszont nyárra beolthatják a lakosság felét az extra adag Pfizer-vakcinának hála.

  • MTI MTI
A járványhelyzet miatt indítanak alkotmányos felelősségrevonási eljárást a szlovén miniszterelnök ellen

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Horvátország június végéig beolthatja a felnőtt lakosság felét – jelentette ki Vili Beros egészségügyi miniszter a válságstáb pénteki sajtótájékoztatóján, utalva arra, hogy Zágráb szolidaritási alapon további 747 459 adag Pfizer-vakcinát kap az Európai Uniótól.

A 4 milliós Horvátország az AstraZeneca oltóanyagából rendelt a legtöbbet, összesen 2,7 millió adagot. A brit-svéd vakcinagyártó cég azonban nem szállította le időben a lekötött mennyiséget, valamint csökkentette a mennyiséget is. A Pfizer/BioNTech védőoltásai nélkül Horvátország a lakosság mindössze 36 százalékát tudta volna beoltani a nyárig.

Horvátországhoz hasonlóan járt Szlovénia is, amely szintén az AstraZeneca vakcinájából rendelt a legtöbbet, és nem hívta le a számára elérhető összes Pfizer/BioNTech-vakcinát az Európai Uniótól. Emiatt emiatt is indítanak alkotmányos felelősségrevonási eljárást Janez Jansa kormányfő ellen – erről pénteken tettek bejelentést sajtótájékoztatójukon az ellenzéki pártok. Jansa az uniós döntést a vakcinák szolidaritási alapon történő szétosztásáról azzal kommentálta: a 10 millióból nem csak 3 millió adag Pfizer-vakcinát, hanem 5-öt kellett volna elosztani a rászoruló országok között.

Horvátországban az elmúlt napon 2362 új fertőzöttet azonosítottak és 29-en haltak bele a Covid-19 szövődményeibe. A nagyjából 2 milliós Szlovéniában péntekre 1169 új fertőzöttet találtak és 9-en haltak meg. 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?