Caruana Galiziát 2017 októberében, otthona közelében ölték meg egy pokolgéppel, s a gyilkosság miatt kipattan botrány végül 2019-ben elvezetett a miniszterelnök, Joseph Muscat lemondásához. Kiderült ugyanis, hogy a merénylethez és a korrupciós ügyekhez közük volt a kormányfő közeli szövetségeseinek is.
Az „egyszemélyes Wikileaksként” is ismert Caruana Galizia 53 évet élt, s 30 évig tartó pályafutása során több korrupciós ügyletet is leleplezett. A Muscat vezette kormányt is sokat bírálta, 2017-ben gyakorlatilag ő kényszerítette ki a választások előrehozatalát: bebizonyította, hogy a kormányfő is érintett volt a Panama iratok néven ismertté vált botrányhoz, ő is különféle adóparadicsomokba menekítette vagyonát.
A merénylet után a megölt újságírónő családja követelte, hogy nyilvános vizsgálattal tárják fel a merénylet hátterét. Muscat nem sokkal lemondása előtt egyezett bele az eljárás lefolytatásába, s a jogászok több tucat tanút hallgattak meg. A 437 oldalas jelentésben hangsúlyozták: a máltai állam a legmagasabb rangú vezetők részvételével a büntetlenség légkörét hozta létre a szigetországban, s helytelen közeli kapcsolat jött létre az üzleti élet és a politikai szereplők között.
A merénylet elkövetésével vádolt személyek közül eddig egy embert ítéltek el, a többiek pere még mindig tart. A merénylet után megszólalt Caruana Galizia fia is, aki maffiaállamnak nevezte hazáját és hangsúlyozta: anyja azért halt meg, mert a jogállamiság és az azt kijátszani akaró személyek közé állt.