szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fehéroroszországgal szomszédos EU-tagállamok azt érzik, migránshullámot szabadít rájuk Lukasenka, mert kiállt ellene az Unió.

Lengyel-fehérorosz határválság
Lengyelország és Fehéroroszország határán több ezer ember zsúfolódott össze, a két határőrség se be, se vissza nem engedi őket. A nagy hideg miatt egyre több a halott, a diplomáciai feszültség fokozódik, és Oroszország szerepe sejlik fel a háttérben. A hvg.hu hírekkel és helyszíni beszámolókkal tájékoztat a történtekről.
Friss cikkek a témában

Holtan találtak négy menekültet a lengyel–fehérorosz határon az elmúlt napokban, ezzel tovább emelkedett a Belarusz és a szomszédos EU-tagállamok közötti diplomáciai háború áldozatainak száma – írja a Guardian. Az áldozatokkal többnyire fagyhalál és kimerültség végzett, egyelőre egy iraki férfit sikerült azonosítani.

Fehéroroszország több ezer menekültet „eresztett rá” az EU-s határaira augusztus óta. Lukasenka célja ezzel az lehet, hogy zavart keltsen az Unióban, amely a 2020-as fehérorosz választások óta erőteljesebben lépett fel az autoriter vezető ellen. A menekülthullám ellen nemcsak a kérdésben Magyarországhoz hasonló álláspontot képviselő Lengyelország, hanem a balti államok is erőteljesen, határzárral léptek fel, de az áldozatok növekvő száma miatt folyamatos emberi jogi nyomás nehezedik rájuk. Az ENSZ menekültügyi szervezete szerint az EU-tagállamok elzárkózása miatt a „helyzet rendkívül súlyos, a menekülteknek pedig korlátozott a hozzáférése az ivóvízhez, az élelemhez, az orvosi segítséghez, valamint a higiéniához”.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerint országa egy „Moszkva és Minszk által szervezett” akciónak az áldozata, csak nyár vége óta több mint hétezer embert láttak a határokon. Állítja, a fehéroroszok 2500 dollárt kérnek a menekültektől, amiért cserébe azt ígérik, hogy Németországba viszik őket, miközben csak a lengyel–fehérorosz határ erdőiben rakják ki a migránsokat. Varsóban úgy vélik, Lukasenkával összejátszanak az orosz szövetségesei, hogy mesterséges migrációs útvonalakat hozzanak létre az EU-s határokon, és tízezreket küldjenek Európába Afrikából és a Közel-Keletről. Szvjetlana Cihanouszkaja, a fehérorosz ellenzék vezetője szerint is Lukasenka bosszúja a menekülthullám.

Az Európai Unió menekültügyi biztosa, Ylva Johansson arra kérte Lengyelországot, hogy vizsgálja ki a menekültek halálát, és éljen az EU határvédelmi szerve, a Frontex nyújtotta segítséggel. A lengyelek jelenleg nem engednek be sem NGO-kat, sem újságírókat a határterületre, cserébe veszélyhelyzetet hirdettek, és fokozottan őrzik az átkelőhelyeket. Egyedül Litvánia kérte a Frontex segítségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Gazdaság

Lukasenka átpasszolta országát Putyinnak

Látványosan felgyorsult az 1999 óta létező orosz–fehérorosz szövetségi állam kereteinek kitöltése az után, hogy Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő hathatós orosz segítséggel fojtotta el a 2020 augusztusi elnökválasztás után kitört tüntetési hullámot. Most éppen a szövetségi szerződésben említett huszonnyolc szakterületen tervezett integráció részleteiről egyezett meg Lukasenka és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin.