szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Tárgyalnak az EU és Oroszország képviselői a védettségi igazolványok kölcsönös elismerésétől, de még nincs egyezség. Az egyik fő kérdés az, hogy az orosz vakcinákkal mit kezdjenek az európai döntéshozók. Szakértői konzultációkkal folytatják a munkát, hogy a koronavírus elleni oltások jogi és technikai feltételeit összehangolják.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Online konzultációt tartottak Oroszország és az EU egészségügyért felelős vezetői a koronavírus elleni oltást tanúsító igazolványok elismeréséről, és abban maradtak, hogy folytatják a munkát: a következő lépésben szakértői konzultációk sorozata következik az elismeréshez szükséges jogi és technikai paraméterek összehangolásáról – közölte szerdán az orosz egészségügyi minisztérium.

Az EU-ban július 1-jétől állítanak ki elektronikus igazolványokat a koronavírus elleni védettségről, amelyek azt tanúsítják, hogy az illető megkapta az összes szükséges oltást, negatív PCR-teszttel rendelkezik, vagy túljutott a koronavírus által okozott betegségen, a Covid–19-en, és immunis rá.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) egyelőre egyetlen, a koronavírus elleni orosz oltást sem ismert el, de Magyarországon oltanak vele. Szlovákia is kapott több tízezer adagot a Szputnyik V-ből, de visszaszolgáltatta a vakcinaszállítmányt még a szavatosságának lejárta előtt. A szóban forgó oltás szakaszos vizsgálatát március elején kezdte meg az EMA, hogy ajánlást tegyen a tagországoknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Itthon

Harmadik oltás Szputnyikra: most akkor utazhatunk vele vagy nem?

Hiába veszik napirendre szerdán az EU Egészségügyi Biztonsági Bizottságában a harmadik oltások kérdését, a gyakorlatban ez egyelőre nem hoz változást a Szputnyikkal oltottak életébe. Azok elfogadása továbbra is a tagállamok saját döntése, így a magyar kormánynak alapos érvekkel kell készülnie, ha engedményeket szeretne elérni. Egy biztos: a határellenőrzés hiányosságaiban nem érdemes bízni.