Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Október végén elfogták Kolumbia legerősebb bűnözői csoportjának a vezetőjét, az ország legkeresettebb maffiózóját. Bár a kolumbiai elnök ezt úgy értelmezte, hogy a kokain hazájában tevékenykedő drogbandák napjai meg vannak számlálva, az “utolsó Escobar” által felépített bűnszervezet jó eséllyel túléli a vezetője lekapcsolásával járó vérveszteséget.

Miközben Magyarországon október 23-án 1956 hőseire emlékeztünk, Kolumbiában egy kevésbé hősies figura bűnös karrierjének végjátékát ünnepelte a dél-amerikai ország vezetése. Az 50 éves Dairo Antonio Úsugát, alias Otonielt, aki Kolumbia legerősebb bűnözői csoportjának, az Urabeñosnak a vezetője, egyben az ország legkeresettebb embere volt, letartóztatták.

Otoniel letartóztatásakor a kolumbiai kormány nyilvánosságra hozta állítólagos bűncselekményeinek listáját, amelyben a csúcsbűnözőt többek közt "súlyos emberöléssel, illegális toborzással, bűncselekmények elkövetésére irányuló összeesküvéssel, zsarolással és emberrablással, terrorizmussal, illegális fegyverviseléssel, kábítószer-kereskedelemmel, erőszakos eltűnésekkel és kiskorúak illegális toborzásával" vádolják. "Ez az évszázad legsúlyosabb csapása a kábítószerkereskedőkre országunkban" - hangsúlyozta Otoniel elfogása után a kolumbiai elnök, Iván Duque, aki Pablo Escobar drogbáró 1993-ban történt megöléséhez hasonlította a férfi őrizetbe vételét. "Otoniel álnéven ő volt a legrettegettebb drogbáró, aki rendőröket, katonákat és helyi aktivistákat gyilkolt" - mondta Duque.

Iván Duque
AFP / DANIEL MUNOZ

Otoniel a kolumbiai drogbárók klasszikus karrierjét futotta be. A feloszlatott gerillaszervezet, a Népi Felszabadító Hadsereg (EPL) katonájaként kezdte, de 1991-ben, 19 évesen 2500 másik gerillataggal együtt leszerelt. Később újra beállt gerillának: Giovanni néven ismert bátyjával a félkatonai Córdoba és Urabá Parasztvédelmi Erőkhöz csatlakoztak. Aztán ez a szervezet beolvadt egy másik gerillacsoportba, ahol Otoniel a szervezet pénzügyi vezetője, Daniel Rendón Herrera, alias "Don Mario" keze alá dolgozott a pénzmosásokon és a zsarolások behajtásán. 2005-ben ismét leszerelt, de csak rövid ideig, mert hamarosan összeállt egykori főnökével, Don Marióval, aki az Urabeñost éppen akkor alakította meg.

A csoport gyökerei az Antioquia, valamint a szomszédos Chocó északi részén található településekből álló Urabá régióban találhatók. Számos vezetője ezen a területen született, és itt kezdte bűnös életét, csatlakozva az 1990-es években vagy korábban jelen lévő gerilla- vagy félkatonai csoportokhoz. Csakhogy az Urabeños megalakítása után négy évvel, 2009-ben a hatóságok elkapták Don Mariót, így Otoniel és bátyja, Giovanni vette át a szervezet teljes irányítását. Az ő vezetésük alatt nőtte ki magát az Urabeños az egyik legnagyobb kolumbiai bűnszervezetté.

Don Mario
AFP / RODRIGO ARANGUA

A Kolumbia karibi partvidékén fekvő Urabá kulcsfontosságú kábítószer-kereskedelmi terület. Az öbölből az Urabeñók ellenőrzik a Közép-Amerikába északra szállított kábítószer nagy mennyiségét. Az Urabá-öbölben a hatóságok rendszeresen több tonnás kokainszállítmányokat találnak, például idén júliusban, amikor 5,4 tonna Costa Ricába szánt kokaint foglaltak le.

Az Urabeños belső struktúráját úgy alakították ki, hogy a szervezet maximalizálja a területi jelenlétet. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szervezet a terjeszkedés érdekében különböző fegyveres hálózatokat, főként blokkokat vagy franchise-okat használ. A franchise-csoportok a szervezet vezetésétől félig függetlenül is működnek. Ezek általában olyan helyi bandák, amelyek az Urabeñoshoz való kötődés nélkül alakultak, amíg alvállalkozóként meg nem bízták őket, hogy a nevükben cselekedjenek. És hogy miért éri ez meg mindkettőnek? A nagyobb csoport számára ez hozzáférést jelent a bűnözői jövedelemhez, bérgyilkosokhoz és nagyobb területi jelenléthez, még ha közvetve is. A kisebb bandák számára pedig az Urabeños fontos szövetségest jelent, amely segít nekik a helyi dominancia megteremtésében és a riválisok legyőzésében.

AFP / RAUL ARBOLEDA

Otoniel és testvére, Giovanni az Urabeños befolyását az olyan riválisokkal szembeni erőszakos fellépéssel terjesztette ki, mint például a Rastrojos nevű hírhedt drogkartell, miközben szövetségeseket szerzett a helyi bűnözői csoportokból és a kábítószerkereskedőkből országszerte. Sok esetben ezek a szereplők az Urabeños "franchise" részévé váltak. Egyes régiókban a csoport drogkereskedelmi megállapodásokat kötött a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) mára már leszerelt gerilláival is. Medellín városában pedig paktumot kötöttek a városi maffiával, az Oficina de Envigadóval, amellyel korábban a város ellenőrzéséért harcoltak. Emellett utcai bandáknak adnak ki feladatokat olyan bűncselekményekre, mint a mikrokereskedelem, a zsarolás és a célzott gyilkosságok.

A társult franchise-ok révén az Urabeños jelen van Medellín városában és a környező településeken, ahol a csoport részt vesz az utcai drogkereskedelemben is. Észak-Kolumbia ezen részén az Urabeños nem habozott az erőszak alkalmazásától. Számos fegyveres támadásban vettek részt a biztonsági erők ellen. (Idén februárban, miután megölték az Urabeños állítólagos parancsnokhelyettesét, Nelson Darío Hurtado Simancát, alias Marihuanót, a szervezet válaszul három rendőrtisztet ölt meg. Legutóbb pedig, miután Otonielt elfogták, az Urabeñók állítólag négy katonát öltek meg két külön támadásban Antioquiában.)

Dairo Antonio Úsugáról (k), a latin-amerikai ország Otoniel álnéven is ismert legkeresettebb kábítószer-kereskedője, miután elfogta a rendőrség a kolumbiai Carepában 2021. október 23-án
AFP / COLOMBIAN ARMED FORCES

2012 januárjában a biztonsági erők megölték Giovannit, így Otoniel maradt az Urabeños legfőbb vezetője. Azóta egy olyan kis parancsnoki csoport élén állt, amelyet az EPL-ből és más gerillaszervezetből származó volt bajtársai uralnak. Otoniel vezetése alatt az Urabeños folytatta terjeszkedését, vagy bekebelezte riválisait, vagy kiirtotta őket, és hamarosan ők lettek az egyetlen valóban országos hatókörrel rendelkező kolumbiai bűnszervezet, amely megmaradt.

Három évvel Giovanni halála után azonban sötét felhők gyülekeztek Otoniel feje fölött. 2015-ben a kolumbiai biztonsági erők elindították az Agamemnon fedőnevű hadműveletet. Egy olyan offenzívát, amelynek során a kábítószer-ellenes küzdelem legmagasabb rangú tisztviselőit, valamint több mint 1000 rendőrt és katonai tisztviselőt küldtek Urabába, hogy célba vegyék az Urabeñost és levadásszák Otonielt. A bogotái vezetés hárommilliárd peso (250 millió forint), az amerikai kormány pedig ötmillió dolláros (másfél milliárd forint) nyomravezetői díjat tűzött ki a bűnöző fejére.

Hogy mennyire elszánt volt a kormány, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy Otoniel szinte könyörgött az egyezségért. 2017 szeptemberében egy nyilvánosan publikált videón kérte, hogy tárgyalhasson a megadásáról, de a hatóság hajthatatlannak tűnt. Bár a kolumbiai rendőrség ekkor azt közölte, hogy az Agamemnon műveletnek köszönhetően az Urabeños "felét" felszámolták, ezt a kijelentést nem lehetett nagyon komolyan venni, mert a szervezet annyira kiterjedt volt országosan, hogy nem lehetett számszerűsíteni. A Kolumbia 32 tartományából tízben tevékenykedő bűnszervezet becslések szerint jelenleg 1200 embert tart fegyverben, többségük félkatonai milíciák volt tagja.

AFP / COLOMBIAN POLICE

Tény ugyanakkor, hogy amikor 2018-ban elindították az Agamemnon 2 műveletet, amiben háromezer katona is részt vett, akkor elég súlyos csapást szenvedett Oteniel. Legközelebbi tanácsadóit elfogták vagy megölték, testvérét, nővérét és unokatestvérét pedig letartóztatták és kiadták az amerikaiaknak. Mindez azzal járt, hogy Otoniel folyamatosan elvesztette közvetlen befolyását az Urabeños műveleteire országszerte. A szervezet élén új parancsnokok vették át az irányítást a kulcsfontosságú műveleti régiók felett. Mielőtt elfogták volna, az utolsó hónapjait az észak-kolumbiai helyekben töltötte táborhelyek és vidéki birtokok között ingázva minden energiáját a menekülés, a bujkálás emésztette fel.

Mindez azonban azt is jelenti, hogy az Urabeños köszöni, de jól van Otoniel fizikai jelenléte nélkül is. A csoport elleni hosszú ideje tartó katonai műveletek ellenére az Urabeñók továbbra is hatalmas kokatermő területeket ellenőriznek, és sok tonna kokaint szállítanak külföldre. A csoport emellett embercsempészetben, zsarolásban és illegális bányászatban is részt vesz. Ráadásul az Urabeños megőrizte egyedi struktúráját, ami lehetővé tette számukra a földrajzi terjeszkedést is, a csoporton belüli többszöri letartóztatások és halálesetek ellenére. Ezért Otoniel letartóztatása nem feltétlenül jelenti a rettegett bűnszervezet végét. Bár néhány hadnagyát már elkapták, legalább három olyan ismert parancsnok van, aki rendelkezik a hatalom átvételéhez szükséges tudással és befolyással. Mivel rekordmennyiségű kokain hagyja el Kolumbiát, és a jövedelmező bűnözői gazdaságok irányítása mellett az Urabeñóknak továbbra is tele lehet a kasszájuk, ha a franchise-ok hűségesek maradnak hozzájuk, akkor a bűnszervezetnek nincs miért aggódni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!