Tetszett a cikk?

A leglazább miniszterelnökként érkezett, ám ez a lazaság lehet a veszte Boris Johnsonnak, aki egyre mélyebbre süllyed a napról napra terebélyesedő bulibotrányba. A brit kormánypártot megrázó Partygate mindenesetre megmutatta, hogyan vezették le a Covid okozta feszültséget a Downing Streeten: sok piával, gurulós bőrönddel és bokszkesztyűvel akár.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

„Vajon elég lesz-e a Vörös hús hadművelet, hogy megmentse Boris Johnson szalonnáját?” – a legnagyobb példányszámban eladott brit napilap, a Daily Mail tette fel a tiszteletteljesnek cseppet sem tűnő kérdést a brit kormány hétvégén megszellőztetett, állítólag a fentebbi névre keresztelt intézkedéscsomagjáról. A „Vörös hús” a hírek szerint több, egymással köszönőviszonyban nem levő lépést takar, köztük van az, hogy a La Manche csatornán katonák igyekeznek visszafogni a csónakokkal érkező migránsok áradatát, hogy lerövidítik az állami egészségügyben a várólistákat, hogy képzési alapot hoznak létre munkanélküliek számára, hogy január 26-án feloldják a meglévő járványügyi korlátozásokat, és hogy a következő két évre befagyasztják, 2027-re pedig kivezetik a közszolgálati BBC-nek fizetendő előfizetési díjat.

Ez utóbbi, a munkáspárti ellenzék szerint kivéreztetésszerű lépés magyarázhatja, hogy maga a BBC weboldalán mennyire visszafogottan számol be a szigetországot megrázó fejleményekről, amelyek a kormányt improvizálásra késztették, és amelyek lassan hólabdaként temetik maguk alá Boris Johnson miniszterelnököt. És amelyekben a brit sajtó BBC-n kívüli része látható élvezettel tapicskol, újabb és újabb rétegeket feltárva Johnson hivatalának elmúlt két évéről.

A Partygate december elején tört ki, amikor a Mirror információkat közölt arról, hogy egy évvel korábban, a Covid második hulláma miatt elrendelt szigorú lezárások idején karácsonyi bulit tartottak a Downing Street dolgozói. 2020. december 18-án – aznap, amikor több mint 400 halálesetet kötöttek a koronavírus-járványhoz – beltérben csak családi eseményeket lehetett tartani, azt is kis létszámban.

AFP / Eyeexpress

Amikor Johnson december 9-én bejelentette, hogy hivatalos vizsgálatot indítanak az ügyben, már hét különböző partiról lehetett tudni 2020 novemberéből-decemberéből. Addigra már lemondott Allegra Stratton kormányszóvivő, aki egy olyan kiszivárogtatott videóban szerepelt, ahol arról viccelődnek, buli volt-e a több mint negyven ember részvételével zajló összejövetel a Downing Street 10 egyik irodájában.

Később kénytelen volt visszalépni a vizsgálattal megbízott Simon Case is, miután kiderült, ő maga is több partin vett részt. A vizsgálatot most felettese, Sue Gray folytatja, ő a következő napokra ígérte jelentését. A kérdés most az, ezt megéri-e miniszterelnökként Johnson.

Az egyre terebélyesedő történet ugyanis az elmúlt hetekben újabb elemekkel gazdagodott. A múlt héten először az derült ki, hogy Fülöp herceg temetésének előestéjén, április 26-án két bulit is tartottak a miniszterelnöki hivatal munkatársai – a Covid-korlátozások mellett a nemzeti gyásznap miatt sem volt túl elegáns a bulizás a kormánytisztviselők részéről. Pár napja előkerültek olyan felvételek, amelyek azt bizonyítják, Johnson és családja akkor is szabadon mozgott az országon belül, amikor ez mindenki számára tiltott volt: a miniszterelnök ráadásul 2020. március 16-án babaváró bulit tartott a brit kormányfő nyaralójának számító chequersi kastélyban.

Egy tüntető a londoni kormányfői rezidencia, a Downing Street 10. előtt 2022. január 12-én
MTI / EPA / Andy Rain

A hétvégén pedig a Mirror fényképekkel alátámasztva írt arról, hogy a Downing Street 10 dolgozói egy 142 fontos borhűtőbe is beruháztak, ahová a Tescóból vitték gurulós bőröndben a piát. Az is kiderült, hogy a lezárások idején péntek délutánonként rendszeresen tartottak bulikat. Ha már nem mehettek a pubba, valahol le kellett vezetni a járvány miatti feszültséget – szól az együttérzőbb magyarázat. A probléma az, hogy a járvány miatt szintén feszült brit közvélemény nem érez semmilyen együttérzést a munkaidőben vagy munkaidő után a lezárt kocsmák helyett a munkahelyen iszogató közszolgák iránt. Nem véletlen, hogy a „Vörös hús hadművelet” részeként az alkoholfogyasztást is letörnék a Downing Streeten.

Az alkoholmentes hivatal ígérete azonban épp annyira győzheti meg a briteket, mint az elmúlt hetekben a brit alsóházban elhangzott bocsánatkérések. A Politico Poll of Polls összesítése alapján Boris Johnsont jelenleg a brit választók mindössze 28 százaléka tartja alkalmasnak – az eddigi mélypont hivatalba lépése óta 41 százalékos volt. A Partygate megtépázta a párt népszerűségét is: a Konzervatívokra a legfrissebb, múlt hét közepén készült felmérések szerint a választók 32 százaléka adná le a voksát, a Munkáspárt népszerűsége ezzel szemben 40 százalékos.

Bár hétfőn a Daily Mail egy olyan fotót közölt címlapján, amelyen Keir Starmer munkáspárti vezér látható a lezárások idején kezében egy sörrel, ez aligha billenti át a választói akaratot. A toryk ilyen mélyen utoljára akkor szerepeltek, amikor 2019-ben Theresa May hónapokon keresztül hasztalanul próbálta átvinni a Brexit-megállapodást a parlamenten – jórészt épp párttársai ellenállása miatt –, a megoldást akkor Boris Johnson jelentette.

Keir Starmer
MTI / EPA / Andy Rain

A pártbeli lázadásnak már most is látszanak a jelei: Oliver Dowden pártfőtitkár vasárnap arról beszélt, őt is felháborítják az állítások. Nyilvánosan egyelőre csak 6 képviselő szállt szembe Johnsonnal, a Sunday Times szerint már 35-en indítványoztak a miniszterelnök-pártvezér ellen bizalmatlansági indítványt (egy ilyen lépéshez 54 képviselő aláírása szükséges).

Kulcskérdés ugyanakkor, mennyire tudhatott Johnson a hivatalos rezidenciáján (a miniszterelnök valójában a szomszédos, 11-es szám alatt él családjával) zajló összejövetelekről. A hétfői kormányszóvivői tájékoztatón újfent tagadták például azt, hogy tudott volna a 2020. május 20-i partiról, miközben az ITV által kiszivárogtatott levél szerint erre a meghívókat (nagyjából száz embernek) Martin Reynolds, Johnson személyi titkára küldte ki. A Sunday Times forrásai szerint ráadásul legalább ketten figyelmeztették a miniszterelnököt, hogy az összejövetel sértheti a Covid-szabályokat, ennek ellenére több bulin bizonyíthatóan ő maga is részt vett. (Maga a politikus 2020 áprilisában, súlyos tünetekkel esett át a koronavírus okozta betegségen, utána köszönetet mondott az egészségügyi személyzetnek, kiemelve, életét a szakszerű kezelés mentette meg.)

Johnson népszerűségét nagyrészt annak köszönheti, hogy stílusa eltér a brit politikai elit merevségétől, ez a lazaság azonban most visszaüthet. A miniszterelnök mindenesetre – két parlamenti bocsánatkérés között – még mindent megtesz, hogy meg tudja őrizni pozícióját. A bűnbakkeresés a sajtó által a „nagykutya megmentése” névre keresztelt másik hadművelete köré szerveződött, ez leginkább saját legbelsőbb körének lefejezését jelentheti sajtóértesülések szerint. Az Independent azt írta, a vezéráldozatok között lehet a személyi titkáron kívül Dan Rosenfeld kabinetfőnök is.

A brit parlament által közreadott kép Boris Johnson brit miniszterelnökről (k) a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos alsóházi órájában a törvényhozás alsóházában, Londonban 2022. január 12-én. Johnson a nap folyamán elnézést kért a koronavírus-járvány megfékezésére 2020 tavaszán elrendelt zárlat idején rendezett Downing Street-i kerti összejövetelért, elismerve, hogy jelen volt az összejövetelen
MTI / EPA / Brit parlament / Jessica Taylor

Bár Liz Truss külügyminiszter elismerte, a feltárt események joggal keltenek felháborodást a közvéleményben, a kormány tagjai egyelőre egy emberként állnak ki Johnson mögött. Nadhim Zahawi oktatási miniszter hétfő reggeli médiaturnéján több interjúban beszélt arról, hogy a miniszterelnök átérzi a közvélemény „fájdalmát”, mellesleg ő is „ember”, és mint olyan „elkövet hibákat” – értsd: azt hihette, hogy az összejövetel munkamegbeszélés. Az mondjuk ízlés kérdése, hogy például a kommunikációs vezető, Lee Cain búcsúbuliján „Get Brexit Done” feliratú bokszkesztyűben beszédet tartani mennyire tartozik a miniszterelnök formális munkakötelezettségei közé.

Egyelőre úgy tűnik, Johnson lemondása kihúzná a botrány méregfogát. A kérdés – azon túl persze, hogy a miniszterelnök meddig és milyen eszközökkel küzd a politikai túlélésért – az utódlás lehet. A Deltapoll felmérése szerint a megkérdezettek legnagyobb (21 százalékos) arányban Rishi Sunak pénzügyminisztert tudnák elképzelni Johnson utódaként, a második Sajid Javid támogatottsága is mindössze 5 százalékos. A 41 éves politikus megítélése az ellenzéki szavazók körében valamivel pozitívabb Johnsonénál, amihez hozzájárulhat, hogy az elmúlt időszakban bekövetkezett negatív folyamatokért (munkaerőhiány, energiaárak elszabadulása) elsősorban nem őt teszik felelőssé. A bulikért meg pláne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG hvg360

Financial Times: Boris Johnson számára vége a dalnak

A vezető brit lap arra szólítja fel a konzervatív parlamenti képviselőket, hogy már csak a saját érdekükben is hallgassanak választóikra, valamint a lelkiismeretükre és kössenek útilaput a miniszterelnök talpa alá.