szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Úgy vélik nem „Csernobilhoz hasonló kockázattól” kell tartani, de veszélyes a helyzet.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Pénteken a hajnali órákban az orosz hadsereg nehéztüzérségi támadása következtében tűz ütött ki a zaporizzsjai atomerőműben, amelyet elfoglalt az orosz hadsereg.

„Az üzemeltető személyzet folyamatosan monitorozza az erőmű állapotát” – írta reggel az Ukrinform állami hírügynökség, hozzátéve, hogy a dolgozók folytatják a munkát. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség ukrán forrásokra hivatkozva korábban közölte azt is, hogy a régióban a háttérsugárzás normális. A szolgálat azt közölte, hogy az erőmű ötszintes oktatási és kiképzőközpontjának felső három szintje égett.

A BBC News legfrissebb hírében azt írja Claire Corkhill professzor, a Sheffieldi Egyetem nukleáris anyagok szakértőjére hivatkozva, hogy úgy tűnik, hogy az erőmű hat reaktora közül csak egy működik.

Corkhill szerint a reaktorokat „offline” állapotba kapcsolták, ami azt jelenti, hogy „leállítják a nukleáris reakciót, és biztonságos és stabil állapotba helyezik őket”. Úgy vélte, pontosan ez lehetett Oroszország szándéka.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!