szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Jaroslav Nad védelmi miniszter szerint erre akkor kerülhet sor, ha Szlovákia megfelelő pótlást kap saját légterének védelmére.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Szlovákia és az Egyesült Államok kész tovább segíteni Ukrajnát – jelentette ki csütörtökön Jaroslav Nad szlovák és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter Pozsonyban.

A két tárcavezető megerősítette, hogy tárgyalások folynak szlovák Sz-300-as légvédelmi rakétarendszerek átadásáról Ukrajnának, ugyanakkor Nad hangsúlyozta, hogy erre legfeljebb akkor kerülhet sor, ha Szlovákia megfelelő pótlást kap saját légterének védelmére.

"Szövetségesekként készek vagyunk közösen segíteni Ukrajnának" – húzta alá Austin, hozzátéve, hogy a kijevi kormányerőknek eddig sikerült elejét venniük, hogy az oroszok uralják a légteret Ukrajna felett. Mint mondta, közös céljuk, hogy olyan eszközökkel támogassák az ukrán hadsereget, amelyek hatékonyak.

Az amerikai védelmi miniszter egyben üdvözölte Szlovákia ukrajnai menekültek érdekében végzett humanitárius erőfeszítéseit. Austin ismételten elvetette a repüléstilalmi övezet létrehozását, ugyanakkor elítélte a civilek elleni orosz légicsapásokat.

A két védelmi miniszter megbeszélései, a TASR helyi hírügynökség beszámolója szerint, érintették Szlovákia NATO-kötelezettségeit is. Nad hangsúlyozta, hogy a védelmi kiadásoknak a hazai össztermék (GDP) 2 százalékához igazítása nem lehet célkitűzés, hanem csak minimális érték. Ezzel összefüggésben felhívta a figyelmet arra, hogy több NATO-tagország már bejelentett olyan terveket, miszerint GDP arányosan 2,5 százalékra, vagy akár 3 százalékra emeli védelmi kiadásait.

A két miniszter ezenfelül megvitatta a szlovák haderő korszerűsítését a NATO-célkitűzések teljesítése végett.

A TASR felidézte, hogy utoljára 20 éve látogatott amerikai védelmi miniszter Szlovákiába. Nad a találkozót "a barátság, a szövetség és a kiváló kapcsolatok" jeleként méltatta.

Matej Tonin, szlovén védelmi miniszter csütörtökön közölte, hogy Ljubljana mintegy kétszáz fős katonai kontingenst küld a NATO keleti szárnyának erősítésére Szlovákiába. "Szlovákia számíthat Szlovéniára" – hangsúlyozta Tonin, akit az STA helyi hírügynökség idézett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!