szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Joe Biden amerikai elnök a texasi Uvaldéba érkezett, hogy lerója kegyeletét, és az iskolai lövöldözés áldozatainak a családjaival találkozzon. Az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálatot indít, hogy a rendőrség miért késlekedett a beavatkozással.

Joe Biden a feleségével együtt – akinek a foglalkozása tanár – vasárnap a Robb általános iskola előtt kialakított, virágokkal díszített emlékhelyen találkozott az intézmény igazgatójával. Kedden a 18 éves Salvador Ramos – az iskola korábbi diákja – belépett az épületbe, és egy AR-15-ös félautomata fegyverrel 19 kisiskolást és 2 tanárt agyonlőtt.

Biden az áldozatok családtagjaival is találkozik, és részt vesz az áldozatokra emlékező templomi szertartáson is. A lelőtt gyermekek mind 10 éven aluliak voltak.

A washingtoni igazságügyi minisztérium vizsgálni fogja, hogy a rendőrség miért nem lépett azonnal közbe a vérengzés folytatásának a megakadályozására a főként spanyol ajkú diákok által látogatott iskolában - írja a BBC. Egyre nagyobb ugyanis a felháborodás, miután mind több érthetetlen részlet derül ki.

Ezek szerint a helyszínre érkező rendőrök 40 percig tétlenkedtek, mire bementek az iskolába, mert állítólag a gondnokot várták a kulcsokkal, azt gondolva, hogy már egyetlen gyermek sincs veszélyben, vagy pedig akkorra már senki nem maradt életben. Közben azonban a fegyveres egy tanteremben volt az iskolásokkal, akik mobiltelefonjaikról vészhívásokat adtak le. A fegyverest végül később lelőtték.

Az utóbbi évtized legsúlyosabb amerikai iskolai lövöldözése ismét felkorbácsolta a vitát a fegyvertartásról. Kamala Harris alelnök – aki szombaton a New York állambeli Buffalóban egy 10 nappal korábban végrehajtott lövöldözés egyik áldozatának a temetésén volt – arra hívta fel a figyelmet, hogy mindkét esetben olyan „háborús fegyvert” használtak, amelyeknek nincs helyük a polgári társadalomban. Buffalóban egy boltban a gyilkos rasszista megfontolásból ölhetett, mind a 10 áldozata afroamerikai volt.

Vezető republikánus politikusok – így például Ted Cruz texasi szenátor és Donald Trump volt amerikai elnök – elutasították a fegyvervásárlás és -tartás szigorítását. Az utóbbi azt találta mondani, hogy „nem a fegyverek a hibásak, hanem a gonosz”.

Mindkét legutóbbi esetben a lövöldöző „legálisan” vásárolta a fegyvert. Ramosnak, az uvaldei támadónak nem volt büntetett előélete, mentális betegségéről sem tudnak, viszont az iskolai lövöldözés előtt fenyegető üzeneteket küldött a közösségi médiában, és lelőtte a nagymamáját.

A BBC szerint az USA-ban csak az idén a tömeges lövöldözések áldozatainak a száma meghaladta a kétszázat. Szakértők szerint hiába lesz a fegyvertartás a novemberi időközi választások egyik témája, kétpárti konszenzus nélkül aligha sikerül szigorítani a lőfegyverek beszerzését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!