szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A megbeszélésen szóba került Jamal Khashoggi szaúdi újságíró likvidálása, az amerikai elnök felelőssé tette a herceget a gyilkosságért. Bejelentették, hogy a királyság megnyitja légterét az izraeli gépek előtt.

Első közel-keleti útjának második állomására, Szaúd-Arábiába érkezett pénteken Joe Biden amerikai elnök, aki találkozott Mohamed herceggel, a monarchia trónörökösével. A látogatást és a találkozót több emberjogi aktivista és Biden saját pártján belül több vezető demokrata is bírálta. Az elnök még a választási kampányában azt ígérte, pária állammá teszi Szaúd-Arábiát, amiért nagy valószínűséggel Mohamed adott utasítást a The Washington Postban publikáló, a királyság emberjogi visszaéléseit és személyesen Mohamed herceget is bíráló újságíró meggyilkolására.

Khashoggit 2018-ban Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán ölte meg egy szaúdi kommandó. Feldarabolt holttestének maradványai azóta sem kerültek elő.

A pénteki találkozó után Biden beszámolt róla, hogy mit mondott a hercegnek. Eszerint nyíltan kifejtette, hogy amerikai elnök nem maradhat csendben emberi jogi kérdést illetően. Biden szerint Mohamed nem tartotta magát személyesen felelősnek a kommandós gyilkosságért, míg az elnök azt mondta neki, hogy „úgy gondolja, személyes felelősség terheli”.

A látogatástól Biden egyébként azt reméli, Szaúd-Arábia, illetve a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) növelni fogja a nyersolaj kitermelését, hogy csökkenjen a nyersanyag világpiaci ára, és ezzel az üzemanyagoké is.

Az USA és Szaúd-Arábia egyúttal közös közleményt adott ki annak fontosságáról, hogy Irán ne készíthessen atomfegyvert. Szaúd-Arábia komoly biztonsági fenyegetésnek érzi az iráni nukleáris programot. Biden leszögezte, hogy az USA továbbra is elkötelezett Szaúd-Arábia biztonságának és területének a megvédése iránt.

Az elnök szombaton csúcstalálkozót tart az Öböl-menti Együttműködési Tanács hat monarchiájának, valamint Egyiptom, Jordánia és Irak vezetőivel. Reményei szerint az arab országok szorosabb védelmi és politikai együttműködést alakítanak ki Izraellel, amellyel 2020-ban az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, valamint Marokkó és Szudán is normalizálta a kapcsolatait.

Az Izraelből közvetlenül Szaúd-Arábiába repült Biden áttörésnek nevezte, hogy a királyság pénteken bejelentette: valamennyi izraeli repülőgép előtt megnyitja a légterét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!