Tetszett a cikk?

A magyarországi változattól eltérően azonban ők nem összevonnak két választást, hanem különválasztják a parlamenti és az önkormányzati voksolást.

Míg nálunk a kormánytöbbség egy napra tűzte ki a 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választást, hogy nehezítse az ellenzék dolgát, a lengyel parlament csütörtökön arról döntött: 2024 tavaszára halasztja az önkormányzati választásokat, meghosszabbítva a polgármesterek és a helyi képviselők megbízatási idejét. A hivatalos indok: 2023 második felében néhány hét különbséggel kellene parlamenti és önkormányzati választást tartani, és ezt nehéz lenne lebonyolítani.

Csakhogy ezt az egybeesést már akkor is pontosan lehetett tudni, amikor 2018-ban eldöntötték: az önkormányzatokat a jövőben öt évenként választják, míg a parlamentnél maradt a négyéves ciklus. Az ellenzék szerint valójában arról van szó, hogy mivel 2023-ban az önkormányzati választás lenne előbb, az ott várható ellenzéki siker a kormánypárt szerint rontaná a parlamenti esélyeiket. 2018-ban ugyanis egyértelműen az ellenzék győzött a városok többségében, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) egyetlen nagyvárosban sem tudott polgármesteri helyet szerezni. Ha ez az előrejelzéseknek megfelelően a következő alkalommal is megismétlődne, az nyilván hatással lenne a néhány hét múlva megtartandó parlamenti választások eredményére.

Ráadásul a szavazatszámlálás módját is meg akarják változtatni. Az országot alkotmányos tisztség nélkül ténylegesen vezető Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke hetek óta arról beszél, hogy fennáll a csalás veszélye, ha az urnákból kivett szavazólapokat több csomagra osztják, és a szavazatszedő bizottság több csoportra bontva számlál. Szerinte minden egyes szavazólapot az egész bizottság előtt kell kivenni a borítékból és megmutatni, még akkor is, ha emiatt sokkal tovább tartana a számolás. Több beszédében azt sugallta, hogy a kormánypárt rossz szereplése az önkormányzati választásokon négy évvel ezelőtt csalás eredménye volt. Valóságos aktivista-hadsereget kell mozgósítani az ellenőrzésre – hirdette meg. Igaz, azt nem magyarázta meg, hogy a parlamenti választáson elért győzelmüket miért nem gátolta a szavazatszámlálás szerinte gyanús módja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

Szerződést bonthatott Magyarországgal és Lengyelországgal a Pegasust forgalmazó cég

Lengyelországba utazott az Európai Parlament kémszoftverekkel foglalkozó bizottsága, hogy kivizsgálja a Pegasus-szoftverrel történt esetleges visszaéléseket. A lengyel kormányzat részéről azonban senki nem fogadta a képviselőket, akik éles hangvételű kritikát fogalmaztak meg a lengyel hatóságok szerintük autokratikus megfigyelési gyakorlatáról.