szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az azeriek szerint megtették a szükséges válaszlépéseket.

„Október 3-án este és október 4-én éjjel az Örmény Fegyveres Erők egységei intenzíven lőtték különböző kaliberű kézifegyverekkel az azerbajdzsáni hadsereg állásait” – jelentette be a TASZSZ közlése szerint az azeri védelmi minisztérium. A közleményben a tárca azt is megjegyezte, hogy csapataik megtették a szükséges válaszlépéseket. Az azeriek szerint a helyzet szándékos kiélezése miatti minden felelősség Örményország politikai és katonai vezetését terheli.

Az Azerbajdzsán és Örményország közötti konfliktus a Szovjetunió összeomlását követően robbant ki egy vitás terület, Hegyi-Karabah fölött, amit többségében örmények laknak, viszont azeri többségű települések fogják közre. A vitatott területért már két komoly háborút is vívtak a felek, az utolsót 2020 novemberében tudta félbeszakítani az orosz diplomácia közbelépése, viszont a két ország közötti ellenséges érzületet nem tudták elsimítani a zöldasztal mellett. Olyannyira nem, hogy három hete, szeptember 13-án újabb határvillongások robbantak ki, amelyek száznál is több katona életét követelték. 

A harcok kiújulását eddig az orosz békefenntartók jelenléte akadályozta meg, ám Oroszország az ukrajnai háború kitörése óta egyre kevésbé tűnik olyan hatalomnak, ami képes szavatolni bárki biztonságát is a régióban – nyilatkozta a Reutersnek Laurence Broers a Chatham House brit agytröszt Oroszország és Eurázsia szakértője. Broers elmondta, hogy Azerbajdzsánt hagyományosan Törökország támogatja, míg Örményországot pedig Oroszország. Törökország a harcok hírére újból ki is jelentette, hogy ezúttal is szilárdan támogatja kaukázusi szövetségesét.

Esély van arra, hogy kitör az újabb karabahi háború

Néhány óra alatt száznál is több katona halt meg az Örményország és Azerbajdzsán határán kedden kitört heves harcokban. Bár most valamelyest enyhült a feszültség, továbbra is gyakoriak a tűzszünetsértések. Az incidens újra megmutatta, mennyire törékeny a térség békéje, különösen akkor, amikor az egymással rossz viszonyban lévő Nyugat és Oroszország a másikat sejti az ellenségeskedések kiprovokálása mögött.

(Képünk a 2020-as azeri-örmény háborúból származik)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!