szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Politiconak adott interjújában az Európai Tanács elnöke arról is beszélt, hogy a Katargate néven elhíresült botrány eltereli a figyelmet az Uniót sújtó válságokról is.

Exkluzív interjút adott a Politiconak Charles Michel, az Európai Tanács elnökeként második ciklusát töltő belga politikus. Michelt legfőképp a Katargate-ként elhíresült, európai parlamenti korrupciós botrányról kérdezték, amelyben a gyanú szerint a katari vezetés több szereplőt is megvesztegetett az intézményben, Eva Kaili alelnök pedig letartóztatásban tölti az ünnepeket is. A Tanács elnöke szerint a botrány

„súlyosan károsítja az Európai Unió hitelességét és megnehezíti Brüsszelnek, hogy az Európát sújtó krízisekkel foglalkozzon.”

Michel kifejezte, hogy a botrányból tanulni kell és minél hamarabb el kell fogadni olyan intézkedéseket, amelyek megakadályozzák a hasonló eseteket a jövőben. Az ügy Michelt azért is érinti különösen, mert szerinte az átlagos európai választópolgárok aligha tudják vagy akarják elkülöníteni egymástól az Európai Unió különböző hatalmi ágait, miközben ő 2023-ban azon szeretne dolgozni, hogy „megújítsák az EU esküvői fogadalmait” és megküzdjenek az „európai projektet egzisztenciálisan veszélyeztető” problémákkal.

Michel szerint az ilyen, nagy problémák közé tartozik a gazdasági versenyképesség felzárkóztatása a közös piac különböző részein, valamint a Kínától való függőség csökkentése.

A Katargate-tel kapcsolatos cikkeinket az alábbi címkén olvashatja el:

Katargate | hvg.hu

A Kaili-ügy által keletkezett károk sokkal csekélyebbek, mint az, ha egy tagállam a tekintélyuralom felé sodródik. Végtére is az Unió nem más, mint jogközösség, amely azon alapul, hogy a tagok önkéntesen követik a játékszabályokat. Ha erre többé nem hajlandóak, akkor az létében fenyegeti a közösséget, írja Markus Berger, a vezető német politikai hetilap brüsszeli tudósítója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!