szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavaszra tervezett találkozóra vonatkozó javaslatra kettejük pénteki videós megbeszélése után csak az orosz fél emlékezett, a beszélgetés kínai átiratából ez valahogy kimaradt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz államfő pénteki videós "találkozójukon"  moszkvai látogatásra hívta meg Hszi Csin-ping kínai elnököt – írja a Guardian. Putyin a videókonferencián azt mondta, Kína és Oroszország kapcsolata 2022-ben ért a csúcsra, és azt szeretné, ha a két ország katonailag is együttműködne egymással. Hszi Csin-ping katonai együttműködésről ugyan nem beszélt, de azt mondta, Kína kész fokozni az együttműködést Oroszországgal.

Az orosz elnök egyébként 2023 tavaszán találkozna Hszi Csin-pinggel, ám árulkodó, hogy

a meghívásról szóló információ csak a találkozó hivatalos orosz leírásában szerepel, a kínaiban nem.

Putyin a videókonferencia hivatalos orosz leirata szerint arról is beszélt, hogy ő és a kínai elnök ugyanúgy gondolkodnak a "példátlan nyugati nyomásról és provokációról". Azt viszont már nem részletezték, hogy mit értenek provokáció alatt.

Oroszországot az Európai Unió tagállamai, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is gazdasági szankciókkal sújtotta Ukrajna lerohanása után, így Putyin Kína felé fordult. A két ország gazdasági kapcsolata pedig jelentősen megerősödött: a Guardian arról ír, hogy kétoldalú kereskedelmük 32 százalékkal növekedett, ezzel együtt pedig 172,4 milliárd dolláros áruforgalom volt Kína és Oroszország között.

Pénteken, videókapcsolaton keresztül tárgyal Putyin és Hszi

Az ukrajnai háború egyre keményebb próba elé állítja az utóbbi évtizedekben javulásnak indult orosz-kínai kapcsolatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!