szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrajnai háború egyre keményebb próba elé állítja az utóbbi évtizedekben javulásnak indult orosz-kínai kapcsolatokat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping a két ország kapcsolatairól tárgyal majd, illetve megosztják egymással nézeteiket különböző regionális kérdésekről és a stratégiai partnerségi viszonyról is – jelentette be Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője a CNN tudósítása szerint. A két ország egyre szorosabbra fűzte a kapcsolatait az elmúlt évek során, olyannyira, hogy néhány héttel az ukrajnai háború kitörését megelőzően a két vezető bejelentette, hogy Oroszország és Kína korlátlan partneri viszonyba lépett egymással.

Ezt követően Kína nem volt hajlandó elítélni az orosz agressziót, és amikor meg is szólalt a kérdésben, a háborúért való felelősséget igyekezett a NATO-ra áttolni. Az orosz támadás óta azonban eltelt 10 hónap és sok minden megváltozott a világban. Szakértők szerint ez hatással lehet a két ország kapcsolatára is, hiszen az elvárt, villámháborús győzelem helyett Moszkva a katonai kudarcai következtében egy elhúzódó konfliktussal kénytelen szembenézni, miközben Peking érdekeit leginkább a béke szolgálná. Már csak azért is, mert a távol-keleti nagyhatalom egyre inkább izolálódik az orosz szövetség hatására, amit a portál szerint jól mutat, hogy az indiai miniszterelnök is elkezdett óvatosan kihátrálni Moszkva mögül.

Kína türelmetlenségét jelzi, hogy már a legutóbbi, szeptemberi személyes Putyin-Hszi találkozót követően is az orosz elnök kénytelen volt elismerni, hogy Pekingnek „kérdései és fenntartásai” vannak az invázióval kapcsolatban.

Szakértők szerint mindezeken a kínai belpolitikai változások csak fokoztak, hiszen a zéró tolerancián alapuló járványügyi intézkedésekkel szemben kirobbant tiltakozások láthatóan aláásták Hszi hazai támogatottságát, ami végső soron azt is jelenti, hogy a kínai vezető még az eddigieknél is sokkal korlátozottabban lesz képes Oroszországot támogatni háborújában, már ha akarja egyáltalán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!