Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
A török elnök elismerte: voltak hiányosságok abban, ahogy a hatóságok a katasztrófára reagáltak.
Meghaladta csütörtök hajnalra a 15 ezret a hét eleji törökországi és szíriai földrengések halálos áldozatainak száma a helyi hatóságok összesítése szerint. A sérültekét Törökországban közel 63 ezerre, Szíriában pedig 5 ezernél többre teszik.
A török katasztrófavédelem (AFAD) csütörtök hajnali összesítése szerint az országban 12 391-en haltak meg a 7,8-as erősségű földrengés, illetve az azt követő utómozgások miatt. Ennél pusztítóbbnak csak az 1999-ben bekövetkezett földrengés bizonyult, amely 17 ezer emberéletet követelt. Szíriában 2992 holttestre bukkantak eddig. (A szíriai helyzetről azt mondta lapunknak Solymári Dániel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi programjainak vezetője, hogy tapasztalatai szerint jelenleg nem képesek regisztrálni az elhunytak számát. A sajtóban keringő számok egészen biztosan nagyon messze állnak a valóságtól, sokkal magasabb lehet a valós szám.)
Előtte-utána műholdképeken látni igazán, milyen pusztítást végzett Törökországban a földrengés
A hatóságok megerősítették azt is, hogy az anyagi kár szinte felmérhetetlen. Több település jóformán teljesen romokban hever, köztük Antakya (az ókori Antiochia) is.
Három nappal a katasztrófa után a térségben még folyamatosan kutatnak túlélők és holttestek után a délkelet-törökországi és észak-szíriai térségben, de a munkát nehezíti a hideg és a helyszínek nehéz megközelítése az infrastruktúra súlyos károsodása miatt. A török katasztrófavédelmi szervek munkáját számos külföldi mentőegység segíti, köztük több magyar is.
Recep Tayyip Erdogan török államfő szerdán a térségbe látogatott. Az ország hatóságait bírálatok is érték, hogy nem cselekedtek kellő hatékonysággal a katasztrófa bekövetkezte után. Az elnök elismerte, hogy voltak hiányosságok a hatóságok reagálásában, de hangoztatta, hogy egy ilyen méretű katasztrófára lehetetlen felkészülni. Arra kérte a lakosságot, hogy ne üljön fel a provokációknak, és a katasztrófavédelem tájékoztatását kövesse. „Ma az egység, a szolidaritás ideje van” – mondta, és bejelentette, hogy a károsult családoknak tízezer török líra (körülbelül 192 ezer forint) anyagi támogatást nyújtanak.
Egy magyar beszámolója a földrengés helyszínéről: Emberi ésszel nem nagyon lehetne rosszabbat elképzelni
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kórházi programja során már 2018-ban mozgó orvosi rendelők érkeztek Szíriába - most óriási hasznukat veszik, pedig eddig is nehéz volt a helyzet a háború sújtotta országban. Az aktuális állapotokról Solymári Dániel, a szeretetszolgálat nemzetközi programjainak vezetője beszélt a hvg.hu-nak.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.