A háború kitörése óta először beszélt négyszemközt az amerikai és az orosz külügyminiszter

Antony Blinken és Szergej Lavrov a G20-csúcson találkozott.

  • hvg.hu hvg.hu
A háború kitörése óta először beszélt négyszemközt az amerikai és az orosz külügyminiszter

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Bár hivatalosan nem tárgyaltak, de Oroszország Ukrajna ellen indított támadása óta először beszélt személyesen Antony Blinken amerikai, és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. A két politikus az Új-Delhiben rendezett G20 konferencián ült le egymással, az orosz beszámolók szerint az Egyesült Államok volt a kezdeményező fél – számolt be a The New York Times.

Az Egyesült Államok külügyminisztere elmondta, eredetileg nem tervezett Lavrovval beszélni, az, hogy mégis megtette, annak jele, hogy Washington bizonyos mértékig nyitva akarja tartani a kommunikációs csatornákat Moszkvával. Bár az egyeztetés részletei – egyelőre – nem ismertek, Lavrov annyit elárult, hogy a közös kommunikáció az ukrajnai háború miatti egyet nem értés okán marad el.

Oroszország és Amerika külügyminiszterei közvetlenül a találkozó előtt és után is odaszúrtak egymásnak, előbbi azzal vádolta a Nyugatot, hogy zsarolással és fenyegetésekkel próbálnak nyomást gyakorolni a háború kérdésében eddig állást nem foglaló államokra. Nem sokkal később pedig Blinken az ENSZ emberi jogi szervénél jelentkezett be videón, ahol elítélte Oroszországot az Ukrajnában elkövetett háborús bűnökért és amiatt, hogy a Kremllel kritikus hangokat elnyomják.

Blinken és Lavrov az elmúlt egy évben több alkalommal is részt vett ugyanazokon a rendezvényeken, de következetesen kerülték egymást, ebből az időszakból egy telefonbeszélgetésük ismert a nyilvánosság előtt. Akkor fogolycseréről tárgyaltak, amire végül tavaly decemberben került sor, amikor Brittany Griner kosárlabdázóért cserébe az Egyesült Államok szabadon engedte a 12 éve fogva tartott hírhedt fegyverkereskedőt, Viktor Butot.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.