szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azért nem 100 százalékos a fegyvernyugvás, lövéseket most is hallani, de a légicsapások, robbanások, nagyobb harcok szünetelnek.

Jelentősen mérséklődtek a harcok Szudánban, miután a konfliktus résztvevői amerikai közvetítéssel 72 órás tűzszünetről állapodtak meg hétfőn – derül ki szemtanúk beszámolóiból, amelyeket a Reuters hírügynökség idézett kedd délelőtt.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter washingtoni idő szerint hétfőn délután kiadott közleménye szerint a fegyvernyugvásról 72 órára állapodtak meg a szemben álló felek, akik 48 órán át tartó intenzív egyeztetéseket követően döntöttek a harcok beszüntetéséről. Az Egyesült Államok mindenkit arra szólított fel, hogy azonnal és teljes mértékben tartsa magát a tűzszünethez.

A tűzszünet bejelentését megelőző estén még lövések és robbanások zaját és légicsapások robaját lehetett hallani a főváros tőszomszédságában lévő Omdurmánban, Kartúmból pedig szintén harcokról számoltak be. Később jelentősen mérséklődtek a harcok, de még a tűzszünet kezdete után is hallatszottak lövések Omdurmánban – mondták el a szemtanúk.

Szudánban április 15. óta folynak összecsapások az országot a 2021. évi katonai hatalomátvételt irányító Abdel-Fattáh Burháni tábornok vezette hadsereg, valamint az ellenlábasa és egykori helyettese, Mohamed Hamdan Daglo tábornok ellenőrzése alatt álló, félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között. A harcokban eddig legalább 427-en vesztették életüket, és a hirtelen kirobbanó konfliktus miatt több ezer külföldi rekedt az országban.

A harcok kirobbanása óta több ország is megkezdte állampolgárainak kimenekítését Szudánból. Az Egyesült Államok is lépéseket tett annak érdekében, hogy segítse azon állampolgárait, akik el akarják hagyni a polgárháborús országot, de a Fehér Ház közölte, hogy nem tervez katonai mentőakciót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu hvg360

Nem a magyar állam menekíti ki a Szudánban rekedt magyarokat, ha egyáltalán ki lehet őket hozni

Egyelőre semmi nem utal arra, hogy Szudánban legalább egy rövid időre tűzszünetet kötnének a harcoló felek, ez viszont szinte ellehetetleníti a külföldiek evakuálását. Pedig még mindig vannak magyarok az országban, és könnyen rosszabbra is fordulhat a helyzet. Bár a TEK, Szijjártó Péter külügyminiszter és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is nyilatkozott már a magyarok kimenekítésének ügyében, a kormány gyakorlatilag annyit tud tenni, hogy külföldi államok segítségét kéri. Ez meg is történt.