szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok aggodalmának adott hangot, hogy a kínai titkosszolgálat a társadalom minden tagját felszólította a kémkedés elleni küzdelemre.

Az Egyesült Államok aggodalmának adott hangot azon kínai felhívás miatt, amely arra ösztönöz minden kínai állampolgárt, hogy vegyenek részt a kémelhárításban. Washington közölte, hogy szorosan figyelemmel kíséri Peking kiterjesztett kémelhárítási törvényének végrehajtását.

A kínai Állambiztonsági Minisztérium nyilvános fiókot nyitott az egyik legnagyobb közösségi médiaplatformon, a több mint egymilliárd felhasználóval rendelkező WeChaten, hogy „a társadalom minden tagját” felszólítsa, hogy csatlakozzon a kémkedés elleni küzdelemhez, jutalmat és védelmet kínálva azoknak, akik információt szolgáltatnak.

A minisztérium szerint olyan rendszert kell létrehozni, amely a hétköznapi emberek számára is „normálissá teszi” a kémelhárításban való részvételt. A kínai felhívásról, és annak előzményeiről részletesebben írtunk tegnapi cikkünkben:

A kínai titkosszolgálat a társadalom minden tagját felszólítja a kémkedés elleni küzdelemre

Kína polgári titkosszolgálata nyilvános fiókot nyitott az egyik legnagyobb közösségi médiaplatformon, hogy „a társadalom minden tagját" felszólítsa, hogy csatlakozzon a kémkedés elleni küzdelemhez, jutalmat és védelmet kínálva azoknak, akik információt szolgáltatnak.

A felhívás a kínai kémelhárítási törvény júliusban életbe lépett kiterjesztését követte, amely már akkor azt a félelmet keltette az Egyesült Államokban, hogy a Kínában működő külföldi vállalatokat büntethetik a normál üzleti tevékenységükért.

„Aggályaink vannak ezzel kapcsolatban, az állampolgárok egymás elleni kémkedésre való ösztönzése mindenképpen aggodalomra ad okot” – mondta Matt Miller külügyi szóvivő egy mai sajtótájékoztatón, amelyről a Reuters készített összefoglalót.

„Szorosan figyelemmel kísérjük Kína új kémelhárítási törvényének végrehajtását, amely nagymértékben kiterjeszti a kémkedésnek minősülő tevékenységek körét” – mondta.

Az elmúlt években Kína több tucat kínai és külföldi állampolgárt tartóztatott le és vett őrizetbe kémkedés gyanújával, köztük márciusban az Astellas Pharma japán gyógyszergyártó egyik vezetőjét, továbbá Cheng Lei ausztrál újságírót, akit Kína azzal vádol, hogy államtitkokat adott át egy másik országnak. Őt 2020 szeptembere óta tartják fogva.

Kínai tisztviselők és az állami média már régóta azt a narratívát hirdetik, hogy Kínát komoly és állandó fenyegetés éri az „ellenséges külföldi erők” részéről, akik állítólag be akarnak szivárogni az országba és alá akarják ásni annak vezetését.

Ezzel szemben a nyugati országok, elsősorban az Egyesült Államok, kémkedéssel és kibertámadásokkal vádolják Kínát, amit Peking hevesen visszautasít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!