Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A közvélemény-kutatások által jósoltnál is nagyobb arányú győzelmet aratott egy skóciai időközi választáson a Munkáspárt jelöltje. A részvételi aránya ugyan nem volt magas, de a győztes által „földrengésszerűnek” minősített diadal komoly figyelmeztetés a skót nacionalisták, illetve a Nagy-Britanniát kormányzó konzervatívok számára. Különösen Rishi Sunak kormányfőnek kell figyelnie, akit párttársainak egy része is le akar váltani.
Cseppben a tenger
A mostani diadal jelentőségét az adja, hogy az tükrözi a Skóciában zajló folyamatokat, azt, hogy visszaszorulóban van az SNP és erősödik a Munkáspárt, miközben az egész országot, az Egyesült Királyságot kormányzó Konzervatív Pártot szinte észre sem lehet venni. Most a győztesek szívesen kivetítik az eredményt egész Skóciára és azt hangsúlyozzák, ha nem törik meg a trend, akkor a következő, 2025 januárja előtt megrendezendő parlamenti választáson a Skóciának járó közel hatvan képviselői hely mintegy fele a munkáspártiaknak jutna.
Az SNP 2019-es földindulásszerű győzelme után a munkáspártiaknak egy skóciai helyük maradt. 2010 előtt Skóciában általában a Munkáspárt végzett az első helyen, ám az SNP Nicola Sturgeon pártelnöknek köszönhetően azóta minden választáson lekörözte a baloldaliakat. Sturgeon azonban a közelmúltban – pártfinanszírozási botrányai miatt – lemondásra kényszerült, és utódja, Humza Yousaf egyelőre képtelen megállítani a tömörülés lejtmenetét.
Konzervatív lejtmenet
A Rishi Sunak kormányfő mögött álló konzervatívoknak is van mit elemezniük: nem csak Glasgow-ban szerepeltek le, az országos népszerűségi listán is rosszul állnak. A Munkáspárt tartósan legalább 20 százalékpontnyi különbséggel vezet, s ez a brit választási szisztémában – ahol az egyfordulós szavazás után a legtöbb voksot szerző jelölté kapja a mandátumot – akár egy súlyos vereség előjele is lehet. Még akkor is aggódhatnak a toryk, hogy a különbség fokozatosan csökken: egy évvel ezelőtt 51-24 százalék volt arány, ez mostanra 44-24 százalékra módosult.
Sunak a napokban felszólalt a párt kongresszusán, s miközben a tanácskozás jelszava az volt, hogy „hosszútávú döntések a fényes jövő érdekében”, a széksorokban ülő küldöttek egy része azzal volt elfoglalva, hogy kitalálja, miként menesszék a miniszterelnököt. „Sunak elérte a szinte lehetetlent, és így van némi reményünk arra, hogy a hatalomban maradhatunk. Úgy tűnik, hogy valamiért sokan nem akarják engedni neki, hogy folytassa” – idézte a CNN a konferencián résztvevő egyik küldöttet.
Nyitás jobbra
Az elemzők szerint Sunak most a jobboldal felé akar nyitni, ennek tudható be, hogy visszavonulót fújt a szigetország „zöldítésében”: nemrég bejelentette, hogy késlelteti az elektromos járművek további térnyerését lehetővé tévő programok beindítását, és bírálta a Munkáspártot azért, mert az országszerte csökkenteni akarja a sebességhatárokat. Sunak egészségügyi minisztere – szintén gesztust gyakorolva a jobboldal irányába – utasításba adta, hogy a transznemű pacienseknek a jövőben a biológiai nemüknek megfelelő kórtermekbe kell befeküdniük, miközben a konzervatívok egyik új jelszava az lett, hogy a baloldal nem tudja, mi az a nő. Sunak balszerencséjére pártjában sokan nem hisznek neki, és nem tartják elég konzervatívnak. „Fogalma sincs a dolgokról. Ő csak egy liberális és nem fog megfelelően cselekedni” – idézett több kongresszusi küldöttet a CNN.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.