szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia elnök korábban összetűzésbe került emiatt a véleménye miatt Olaf Scholzal, de a berlini találkozójuk után azt állította, hogy nincs köztük nézeteltérés.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Emmanuel Macron miután hazatért Németországból, azt mondta a Le Parisien című napilapnak adott interjújában, hogy bár nem akarja, hogy sor kerüljön rá, és nem is fogja kezdeményezni,

lehet, hogy egy bizonyos ponton szükség lesz a szárazföldi hadműveletünkre az orosz erőkkel szemben

Macron már korábban, februárban is pedzegette egy esetleges, nyugati támogatással Ukrajna területén megvalósuló, oroszokkal szembeni hadművelet lehetőségét. Akkor beszélt, hogy „nem zárható ki”, hogy Franciaország csapatokat küldjön Ukrajnába, és arra szólította fel a szövetségeseit, hogy „ne legyenek gyávák” – emlékeztet a France 24.

Olaf Scholz német kancellár ekkoriban a francia elnök kijelentéseinek homlokegyenest ellentmondó nyilatkozatokat tett, és Oroszország reakciójának veszélyeire figyelmeztetett, ezzel érvelve az ellen, hogy Németország Taurus nagy hatótávolságú rakétákat küldjön Ukrajnának.

Az Ukrajna támogatása miatt kirobbant vita rontott a német-francia kapcsolatokon

Sokan a veterán uniós diplomatának számító Donald Tusk lengyel miniszterelnöktől várják, hogy megoldást találjon a problémára.

Macron ezen a héten pénteken Berlinben találkozott Olaf Scholz német kancellárral és Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel, hogy a három ország közötti egységet, illetve Kijev melletti szolidaritást demonstráljanak.

Ugyanakkor miután visszatért Franciaországba, azonnal megerősítette a korábbi álláspontját, miszerint nem zárható ki, hogy szükség lesz Ukrajnában egy oroszok elleni, nyugati haderő által végrehajtott hadműveletre.

Franciaország erőssége az, hogy képesek vagyunk erre

– fogalmazott a pénteken készült interjúban a francia elnök. Ennek ellenére azt állította, hogy nincs nézeteltérés közte és Olaf Scholz között. Szerinte sz úgynevezett weimari háromszög három országa “egységesen” arra törekszik, hogy “soha ne hagyja Oroszországot győzni, és a végsőkig támogatja az ukrán népet”.

Scholz: Új koalíciót alakítanak Ukrajna támogatására

Az újabb szövetséget az Ukrajnát támogató országok úgynevezett Ramstein formátumú együttműködésének keretében hozzák létre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!