szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz elnöki szóvivő hosszasan próbálta megmagyarázni, hogy miért nagyobb baj, amikor a NATO-főtitkár pusztán megemlíti a nukleáris arzenál kérdését annál, amikor az oroszok atomháborúval fenyegetik a világot.

Csak növeli a feszültséget a NATO-főtitkárnak az a kijelentése, miszerint konzultáció kezdődött a tagországok között a nukleáris fegyverek riadókészültségbe helyezésének szükségességéről – jelentette ki Dmitrij Peszkov (képünkön) orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak.

Peszkov arra reagált, hogy Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a The Telegraph brit lapnak elmondta: „orosz és kínai fenyegetések miatt” tárgyalnak arról, hogy több nukleáris fegyvert telepítsenek és helyezzenek készültségbe.

„Nem megyek bele olyan műveleti részletekbe, hogy hány nukleáris robbanófejet kellene készültségbe helyezni, és hányat raktárban hagyni, de ezekről konzultálnunk kell, és tesszük is” – mondta Stoltenberg.

„Amit Stoltenberg úr mondott, az nyilvánvalóan nincs összhangban azzal a nyilatkozattal, amelyet tegnap fogadtak el (az Ukrajnáról szóló svájci konferencián), de amelyet nem mindenki írt alá. Ez, ha nem tévedek, kimondja, hogy az efféle retorika elfogadhatatlan. Viszont amit a főtitkár mondott, az a feszültség további növelése” – mondta Peszkov.

„Szeretnék itt emlékeztetni arra, hogy amikor (Vlagyimir) Putyin elnök erről a kérdésről, vagyis a katonai nukleáris ügyekről beszél, akkor valakinek a kérdésére válaszol: újságírókéra, köztük külföldi újságírókéra […]. Nem a saját kezdeményezésére beszél erről, és erre nagyon odafigyel” – igyekezett Peszkov megmagyarázni, hogy miért van rendben, ha az oroszok nukleáris armageddonnal fenyegetik a világot, és miért nem oké, ha a NATO-főtitkár csak szóba hozza az atomfegyverek kérdését.

Peszkov emellett hangot adott azon álláspontjának, miszerint az Ukrajnáról Svájcban megrendezett konferencia hatása elenyésző. Ezt az a tény is alátámasztja, hogy a részvevők egy jó része tudta: Oroszország nélkül nincs esély bármilyen komoly, érdemi megbeszélésre – tette hozzá.

Azzal kapcsolatban, hogy Magyarország, Szerbia és Törökország is aláírta a konferencia záródokumentumát, Peszkov kijelentette, hogy ez nem fog ártani az Oroszországgal való kapcsolatuknak.

„Természetesen figyelembe fogjuk venni ezeknek az országoknak az álláspontját, számunkra ez fontos. És ezután is részletesen kifejtjük nekik érveinket” – mondta Peszkov, hozzátéve, hogy Moszkva a maga részéről továbbra is együtt fog működni mindenkivel, aki kész erre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!