Trump-merénylet: Lemondott az amerikai titkosszolgálat vezetője

Kimberly Cheatle belebukott abba, hogy a titkosszolgálat csődöt mondott, és nem volt képes megakadályozni a Trump elleni merényletet.

  • hvg.hu hvg.hu
Trump-merénylet: Lemondott az amerikai titkosszolgálat vezetője

Trump-merénylet

2024. július 13-án a pennsylvaniai Butlerben sikertelen merényletet követtek el Donald Trump volt amerikai elnök, a republikánusok várható elnökjelöltje ellen. A politikus könnyebb fülsérüléssel átvészelte a támadást, de a lövöldözésben egy ember meghalt, ketten megsebesültek. A merénylettel kapcsolatos legfrissebb híreket cikksorozatunkban követhetik!

Lemondott Kimberly Cheatle, az amerikai titkosszolgálat igazgatója, miután közfelháborodást váltott ki, hogy hivatala nem tudta megakadályozni a Donald Trump volt elnök elleni merényletet – írja a CNBC.

Cheatle egy nappal azt követően nyújtotta be lemondását, hogy képtelen volt épkézláb válaszokkal szolgálni a merénylettel kapcsolatban egy képviselőházi meghallgatáson.

Akkor még határozottan elutasította a lemondás gondolatát, és még azt is kijelentette, hogy ő a legalkalmasabb személy a titkosszolgálat élére, amely az elnök, az alelnök, családtagjaik és a vezető elnökjelöltek védelméért felel.

Kimberly Cheatle egyébként Jill Biden barátnője, ám ez a kapcsolat úgy látszik, hogy nem volt elég ahhoz, hogy a székét megőrizze.

Hol hibázhatott a titkosszolgálat a Trump elleni merényletnél?

Joe Biden bizalmasa, feleségének jó barátnője az a titkosszolgálati vezető, aki most nem tud egyértelmű válaszokat adni a Donald Trump ellen elkövetett merénylet körüli hatósági bénázásra.

Donald Trumpra július 13-án, szombaton lőtt rá a pennsylvaniai Butlerben egy Thomas Matthew Crooks nevű 20 éves férfi. A republikánusok elnökjelöltje könnyebben, a jobb fülén sérült meg, az őt hallgató tömegben azonban egy ember meghalt, ketten pedig súlyos sérüléseket szenvedtek el.

A titkosszolgálat mesterlövészei ugyan fél percen belül végeztek Crooksszal, ám önmagában az a tény, hogy a merénylő képes volt lőtávon belül megközelíteni az elnökjelöltet, önmagában felér egy csúfos leszerepléssel. Nem véletlenül jelentette ki a titkosszolgálatot is felügyelő Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter is két nappal az események után, hogy kudarcot vallott a szervezet.

Az angolul Secret Service-nek nevezett szervezetet 1865-ben hozták létre, és eredetileg a pénzhamisítók elleni nyomozásra kapott jogosítványt, ám William McKinley elnök 1901-es meggyilkolását követően a tikosszolgálatra bízták az elnök és hozzátartozói, valamint más amerikai vezető politikusok védelmét, illetve az USA-ba látogató külföldi vezetőkét is.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.