szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Van, akinél a nemzetközi szervezet vizsgálata nem talált bizonyítékot arra, hogy köze lett volna a Hamász októberi támadásához.

Megszűnt a munkaviszonya az ENSZ palesztinokat segélyező ügynökségénél (UNWRA) kilenc olyan embernek, akikről azt feltételezték, hogy részt vehettek a Hamász tavaly októberi terrortámadásában – írja a BBC.

Farhan Haq ENSZ-helyettes szóvivő arra nem tért ki, hogy pontosan milyen közük volt a tavaly ősszel történtekhez, de kiemelte, bármilyen jellegű felelősségről is legyen szó, azzal elárulták azt a munkát, amit a palesztin emberek érdekében végez a szervezet.

Amellett, hogy a Hamász több tucat túsz ejtett, az október hetedikei támadásokban több mint 1200 ember veszítette életét, és az izraeli válaszcsapásoknak pedig eddig több mint 38 ezer halálos áldozata van.

Az nemzetközi szervezet még az év elején indított vizsgálatot az ügyben, ami világszerte felháborodást váltott ki. Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő nagyon aggasztónak találta a nemzetközi közösség, köztük az EU fontos partnerét ilyen vádak érték, illetve ahogyan más államok is, az USA is felfüggesztette az ügynökségének nyújtott támogatását, és más országokkal ellentétben továbbra is kitartanak döntésük mellett.

Izrael eredetileg az UNRWA 12 munkatársát gyanúsította meg azzal, hogy részt vehetett a támadásban, az ENSZ pedig 19 ember esetében indított vizsgálatot. Izrael később azt állította, hogy az UNRWA több mint 450 alkalmazottja tagja a terroristacsoportok, de a nemzetközi szervezet szerint erre nincsen bizonyíték.

Humanitárius katasztrófát idézhet elő, hogy Izrael terrorizmussal vádolta egy ENSZ segélyszervezet munkatársait

Megosztó vitát folytattak az Európai Parlament külügyi és fejlesztési bizottságának tagjai, miután Izrael január végén azzal vádolta a Gázában kulcsfontosságú humanitárius munkát végző, UNRWA nevű ENSZ segélyszervezetet, hogy 12 munkatársuk részt vett az október 7-ei, Izraelt ért terrortámadásban. A vizsgálatok folynak, és egyelőre még sok a kétség.

Végül kilenc ember esetében látták igazoltnak, hogy valamilyen közük lehetett az októberi támadásokhoz, további kilenc UNRWA-munkatársnál nem találtak elegendő bizonyítékot, illetve volt még egy személy, akinél semmi arra utaló jel nem volt, hogy együttműködött volna a Hamásszal.

A Gázában 13 000 embert foglalkoztató UNRWA márciusban mindeközben azt állította, hogy néhány alkalmazottjuk szerint izraeli hatóságok nyomást gyakoroltak rájuk, hogy hamis vallomást tegyenek fogva tartásuk során.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!