Exit poll: A náci korszak óta először nyerhetett tartományi választást Németországban a szélsőjobboldal
Türingiában egyértelműnek tűnik az AfD első helye a felmérések szerint, Szászországban a CDU-t mérték minimálisan erősebbnek.
HVG
A szavazatszámlálás eredményeire még várunk, de az exit pollok már kijöttek a német tartományi választásokról. A kérdés az, hogy 1932 óta először sikerül-e a szélsőjobboldalnak megnyernie egy tartományi választást (azért 1932 a dátum, mert az egy évvel később hatalomra jutott náci párt aztán demokratikus választást nem rendezett már tartományi szinten), az Alternatíva Németországnak (AfD) esélyesnek tűnt erre Türingiában és Szászországban is.
Türingiában a ZDF exit pollja szerint az AfD nagyon simán nyerni fog, a szavazatok 33,5 százaléka lehet az övék, a második a konzervatív CDU lehet 24,5 százalékkal. Az ARD ennél egy kicsit szorosabb, de így is egyértelmű eredményt mért: az ő exit polljuk 30,5 százalékot ad az AfD-nek, és 24,5-öt a CDU-nak.
Szászországban fej fej mellett van az első két helyezett. A ZDF szerint a CDU 32 százalékot kaphatott, az AfD 31,5-öt, míg az ARD 31,5 százalékra méri a CDU-t, 30-ra az AfD-t.
A baloldali populista BSW – amely az AfD-hez hasonlóan szintén bevándorlásellenes és putyinista – mindkét helyen a harmadik helyre esélyes, Türingiában 14,5-16, Szászországban 11,5-12,5 százalékra mérik őket.
A szélsőséges pártok már jó ideje erősebbek az egykori NDK-ban, a mostani eredmény viszont nagyon rosszul jön a kormányzó szociáldemokrata-liberális-zöld koalíciónak. Az elvárásokról még a választás előtt itt írtunk bővebben:
A mérsékelt politikai erők számára a legrosszabbkor jött a múlt heti solingeni késes támadás, melynek során egy szíriai férfi három embert megölt, nyolcat pedig súlyosan megsebesített. A merénylet ugyanis újabb muníciót adott az egyre inkább szélsőséges, illetve populista nézeteket valló jobb- és baloldali pártoknak.
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.