Tetszett a cikk?

Ez volt az egyik fő téma a Jog és Igazságosság (PiS) szombati kongresszusán, ahol Kaczynski pártelnök alkotmánysértéssel, nemzetellenességgel vádolta Donald Tusk kormányát.

A Szuverén (korábban Szolidáris) Lengyelország (SP) nézeteltérések miatt 2012-ben vált ki a PiS-ből.

Később megpróbált visszakéredzkedni, de Jaroslaw Kaczynski PiS-elnök ebbe nem ment bele. Nem akarta, hogy az SP politikusai a PiS-en belül komoly radikális frakciót alkossanak, neki jobb volt, ha önállóak, viszont a zsebében tarthatja őket. Az SP ugyanis nem szerepelt a szavazócédulákon, képviselőit a PiS jelöltjeként választották meg, és soha nem volt külön parlamenti frakciója. Így semmilyen költségvetési támogatást nem kap, a PiS pénzéből működik. Taglétszáma sokkal kisebb.

Zbigniew Ziobro SP-elnök, aki nagyhatalmú igazságügyi miniszterként és legfőbb ügyészként főszerepet játszott az igazságszolgáltatás szétverésében, a kormány tagjaként rendszeresen és nyilvánosan támadta az EU-val szemben „puhánynak” tartott Mateusz Morawiecki miniszterelnököt, amit a PiS kénytelen volt eltűrni, mert parlamenti többsége 2015 és 2023 között csak az SP-képviselőkkel együtt volt meg. Sőt még egy bizalmatlansági indítvánnyal szemben is meg kellett védenie.

Most Kaczynski beleegyezett a két párt egyesülésébe, annak ellenére, hogy annak mindkét oldalon voltak ellenzői. Egyes elemzői vélemények szerint ennek az lehet az egyik oka, hogy a 75 éves pártelnök már nem támogatja saját utódjelöltjeként Morawieckit, akit egy időben szinte trónörökösként kezelt, és azt gondolja, hogy a volt miniszterelnök SP-ből átvett ellenfelei ellensúlyozni tudják Morawiecki támogatóit. Ennek viszont ellentmond, hogy a kongresszus másik fő szónoka a pártelnök mellett éppen Morawiecki volt.

Jaroslaw Kaczynski általános helyzetértékelést is adott. Az alkotmányt felrúgó, nemzetellenes ideológiát hirdető Tusk-kormány alatt veszélyben a demokrácia, a jogállam, az emberi jogok, az ország szuverenitása – mondta. Korábban többször kijelentette, hogy a miniszterelnök Polgári Koalíciója valójában német párt, német támogatással győzött tavaly (ezt nem magyarázta meg, hogy hogyan érti) és német érdekeket szolgál. A németek szerinte vissza akarják állítani Oroszország szuperhatalmi szerepét, hogy aztán közös gyarmatként irányítsák a kizsákmányolt olcsó munkaerővé tett „buta lengyeleket”. Kaczynski néhány párttársa pedig bűnözőnek nevezte az egész Tusk-kormányt. Igaz, Tusk sem maradt adós: ő a mostani ellenzéki pártegyesülést minősítette úgy szombaton, hogy így még szervezettebb bűnszövetség alakul. Kaczynski felháborodva beszélt arról, hogy a kormány már a bíróságok ítéleteit sem ismeri el, míg Tusk a saját, szintén szombati pártértekezletükön azt mondta: azoktól szerezték vissza tavaly a kormányzást, akik „megrontották a lengyel államot”, és ők most éppen helyreállítani próbálják a jogrendet. Ebből a konfliktusból fakadnak egyebek közt az igazságszolgáltatás alkotmányos válságjelenségei, amelyeket a két oldal homlokegyenest ellentétesen értelmez.

Zbigniew Ziobro egyébként egyelőre kiszorult a politikából, mert nyelőcsőrákkal küzd és súlyos műtéten esett át, bár gyakori nyilatkozatai miatt ellenfeleinek egy része kétségbe vonja, hogy tényleg annyira beteg. Mindenesetre ő most nem kapott párttisztséget az összevont pártban, csak néhány bizalmasa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!