Tetszett a cikk?

A volt szíriai diktátor rendszere néhány hét alatt omlott össze, most régi szövetségesénél húzta meg magát.

Moszkvába menekült, jelenleg is az orosz fővárosban tartózkodik Bassár el-Aszad volt szíriai diktátor

– írja a BBC az orosz állami média jelentéseire hivatkozva, amelyek a Kremlből származó információkon alapulnak. A brit hírügynökség szerint Aszad és családja menedékjogot kaptak az orosz államtól.

Az izraeli-szír határvidék

A hírről elsőként beszámoló Reuters szerint Oroszország arra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy hétfőn tartsanak zárt ülést egy olyan békefenntartó misszióval kapcsolatban, mely megfogalmazásuk szerint a Golán-fennsík területét ellenőrizné.

A Golán-fennsíkot Szíriától Izrael foglalta el még 1981-ben, az Aszad-klán egyik alapvető igénye volt annak visszaszerzése, azonban maximum kommunikációs fronton: az izraeli sereggel a térségben a szíriai képtelen lett volna felvenni a harcot hosszú távon. Az izraeli hadsereg (IDF) azonban vasárnap délután közölte: csapataik benyomultak a Golán-fennsík eddig a szíriai haderő által ellenőrzött részére is. Összecsapásról még nem tudni, állításuk szerint csupán a hátrahagyott állásokat foglalták el, fegyverraktárakat és fegyvergyárakat lőttek szét, hogy ezek ne kerülhessenek az Aszad-rezsimet megdöntő iszlamista szélsőségesek kezébe.

A nagy menekülés

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Aszad akkor fogta menekülőre, amikor szombat estére elérték Damaszkuszt a rendszere ellen lázadó erők. Az egyértelmű volt, hogy a szíriai diktátor menekül, csak az nem, hogy hova: Damaszkuszból két repülőgép is felszállt, az egyik Bahreinbe repült, azon azonban nem volt ott. A másik a szíriai légitársaság repülőgépe volt, ez azonban Homsz város közvetlen közelében – a transzponderéből származó adatok szerint – olybá tűnt, hogy lezuhant.

Azt már a gépről beszámoló Reuters is megjegyezte, hogy a gép régi, így az is lehet, hogy transzpondere nem működött jól, ahogy természetesen az is, hogy egyszerűen zavarták a jelet a térségben. A gép mindenesetre eltűnt a radarképekről és nem is bukkant fel újra. Nem tudni, hogy Aszad és családja azzal ment-e Moszkvába, ahogy igazából azt sem, hogy hol töltötték az utóbbi napokat. A hírügynökségi jelentések szerint Damaszkuszban, ez azonban korántsem egyértelmű, hiszen ott utoljára nyilvánosan csupán múlt vasárnap jelent meg az iráni külügyminiszter társaságában.

Arról, hogy mi történik Szíriában, illetve mi várható, itt írtunk korábban bővebben:

Kevesebb mint két hét alatt megdöntötték a Közel-Kelet egyik legbrutálisabb diktatúráját – mi jöhet ezután?

Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.

Abban, hogy Aszad Moszkvába menekült, nincs meglepetés: Oroszország régi szövetségese a Szíriát az alavita kisebbség éléről irányító, volt diktátornak. Az sem meglepő, hogy a Kreml nem sietett egykori szövetségese megsegítésére, miután a lázadók meglódultak Damaszkusz felé: Oroszországnak jelenleg úgy fest, nem fér bele, hogy csapatokat vonjon el az ukrán háborúból. Még akkor sem fér bele, ha éppen az egyik legfontosabb közel-keleti hídfőállását semmisítik meg. Moszkvának Szíria és az ország élén álló Aszad azért kiemelten fontos, mert Latakiában hadi kikötőjük van – ez pedig egyike azon kevés kikötőknek, mellyel az oroszoknak kijáratuk van a Földközi-tengerre.

Korábban – téves információ alapján – többen azt sejtették, hogy Aszad Budapestre menekült, azonban ezeket az értesüléseket cáfolták.

(Címlapképünkön a Vlagyimir Putyint 2017-ben megölelő Bassár el-Aszad látható. Archív, illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!