szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dmitrij Peszkov szerint a szíriai orosz létesítmények biztonsági kérdései rendkívül fontosak.

Oroszország kapcsolatban áll az új szíriai hatóságokkal, különösen az országban található két orosz katonai bázis jövőjét illetően, miután távozott a hatalomból Bassár el-Aszad elnök – közölte szerdán a Kreml szóvivője. „Kapcsolatot tartunk fenn azokkal, akik a szíriai helyzetet irányítják, ami szükséges, mert van ott egy bázisunk és diplomáciai képviseletünk. Az e létesítmények biztosításával kapcsolatos kérdések pedig rendkívül fontosak” – mondta Dmitrij Peszkov.

„Természetesen szorosan figyelemmel kísérünk mindent, ami Szíriában történik, és fenntartjuk a kapcsolatot azokkal, akik most a helyzetet irányítják. Erre azért van szükség, mert ott vannak a bázisaink, ott vannak a diplomáciai képviseleteink” – nyilatkozott a szóvivő.

Kevesebb mint két hét alatt megdöntötték a Közel-Kelet egyik legbrutálisabb diktatúráját – mi jöhet ezután?

Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.

Megjegyezte, hogy a szíriai orosz létesítmények biztonsági kérdései rendkívül fontosak és kiemelkedő jelentőségűek. „Továbbra is nagyon óvatosan fogunk vizsgálódni, természetesen a helyszínen kialakuló realitásokból kiindulva.”

Bassár el-Aszad volt szíriai elnök hatalmát a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű fegyveres csoport vezette villámoffenzíva során döntötték meg múlt héten. Aszad, akinek Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen adott menedékjogot, Moszkvába menekült, és az orosz külügyminiszter-helyettes szerint nem is fogják kiadni, Szíriában pedig átmeneti kormány alakult, amelynek élére Mohamed el-Basírt, Idlíb tartomány ellenzéki kormányzatának vezetőjét nevezték ki.

Földes András: Itt az év politikai örömhíre, de gyorsan kell örülni

A véreskezű szíriai diktátor elüldözését több szempontból is érdemes ünnepelni. Van akár magyar vonzata is a tanulságoknak. De lényeges, hogy most örüljünk, mert holnap már nem biztos, hogy lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!