Moszkva kapcsolatba lépett az új szíriai vezetéssel, az ottani katonai bázisait félti

Dmitrij Peszkov szerint a szíriai orosz létesítmények biztonsági kérdései rendkívül fontosak.

  • MTI MTI
Moszkva kapcsolatba lépett az új szíriai vezetéssel, az ottani katonai bázisait félti

Oroszország kapcsolatban áll az új szíriai hatóságokkal, különösen az országban található két orosz katonai bázis jövőjét illetően, miután távozott a hatalomból Bassár el-Aszad elnök – közölte szerdán a Kreml szóvivője. „Kapcsolatot tartunk fenn azokkal, akik a szíriai helyzetet irányítják, ami szükséges, mert van ott egy bázisunk és diplomáciai képviseletünk. Az e létesítmények biztosításával kapcsolatos kérdések pedig rendkívül fontosak” – mondta Dmitrij Peszkov.

„Természetesen szorosan figyelemmel kísérünk mindent, ami Szíriában történik, és fenntartjuk a kapcsolatot azokkal, akik most a helyzetet irányítják. Erre azért van szükség, mert ott vannak a bázisaink, ott vannak a diplomáciai képviseleteink” – nyilatkozott a szóvivő.

Kevesebb mint két hét alatt megdöntötték a Közel-Kelet egyik legbrutálisabb diktatúráját – mi jöhet ezután?

Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.

Megjegyezte, hogy a szíriai orosz létesítmények biztonsági kérdései rendkívül fontosak és kiemelkedő jelentőségűek. „Továbbra is nagyon óvatosan fogunk vizsgálódni, természetesen a helyszínen kialakuló realitásokból kiindulva.”

Bassár el-Aszad volt szíriai elnök hatalmát a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű fegyveres csoport vezette villámoffenzíva során döntötték meg múlt héten. Aszad, akinek Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen adott menedékjogot, Moszkvába menekült, és az orosz külügyminiszter-helyettes szerint nem is fogják kiadni, Szíriában pedig átmeneti kormány alakult, amelynek élére Mohamed el-Basírt, Idlíb tartomány ellenzéki kormányzatának vezetőjét nevezték ki.

Földes András: Itt az év politikai örömhíre, de gyorsan kell örülni

A véreskezű szíriai diktátor elüldözését több szempontból is érdemes ünnepelni. Van akár magyar vonzata is a tanulságoknak. De lényeges, hogy most örüljünk, mert holnap már nem biztos, hogy lehet.