Őrizetbe került Rodrigo Duterte volt Fülöp-szigeteki elnök
Rodrigo Dutertét, kedden tartóztatták le Manilában, szerdán már bírósági őrizetbe került Hágában.
hvg.hu/MTI
Letartóztatását követően megérkezett Hágába és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) őrizetébe került Rodrigo Duterte volt Fülöp-szigeteki elnök – tájékoztatott a bíróság szerdán.
A korábbi államfőt kedden tartóztatták le a manilai nemzetközi repülőterén a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa alapján, amelyet emberiesség elleni bűncselekmények miatt adtak ki ellene.
Duterte ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság adott ki körözést a kábítószer ellenes háborúja miatt, amely a jogvédő csoportok szerint legalább 12 ezer ember halálát okozta.
A Nemzetközi Büntetőbíróság a volt elnök drogellenes hadjárata során elkövetett tömeges gyilkosságokat vizsgálja. A vád szerint Duterte a 2016 és 2022 közötti elnöksége idején nem tette lehetővé a kábítószerügyekben gyanúsítottaknak a törvény szerinti megfelelő eljárást, így a hatóságok önkényesen jártak el velük szemben, ami több ezer ember, köztük gyermekek halálához vezetett.
Duterte ellen a bíróság ügyészsége február 10-én kért elfogatóparancsot emberiesség elleni bűncselekmények, köztük gyilkosság, kínzás és nemi erőszak elkövetése miatt.
Most közölték: az ügyben kellő időben tárgyalást tűznek ki, amelynek során az illetékes kamara megerősíti a gyanúsított személyazonosságát és azt a nyelvet, amelyen a vádlott nyomon követheti az eljárást. A bíróságnak arról is meg kell győződnie, hogy a volt elnököt tájékoztatták az ellene felhozott vádakról, valamint a bíróságot alapító Római Statútum szerinti jogairól – tájékoztattak.
A Fülöp-szigetek 2019-ben kilépett az ICC statútumának érvényessége alól, a bíróság azonban ennek ellenére úgy döntött, hogy fenntartja joghatóságát az országban elkövetett azon kivégzések kapcsán, amelyeket a kilépést megelőző években hajtottak végre.
Időnként megkértem őket, hogy öljenek meg valakit, ha ezt nem tették meg, akkor megfenyegettem őket, hogy én végzek velük – vallotta be Rodrigo Duterte, aki ellen nemzetközi eljárás zajlik.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.