Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Időnként megkértem őket, hogy öljenek meg valakit, ha ezt nem tették meg, akkor megfenyegettem őket, hogy én végzek velük – vallotta be Rodrigo Duterte, aki ellen nemzetközi eljárás zajlik.
Bár azt tagadja Rodrigo Duterte, a Fülöp-szigetek korábbi elnöke, hogy az ő felszólítására több ezer bűnözőt ölt meg az ország rendőrsége drogellenes hadjáratai során, azt viszont elismerte, hogy korábban Davao város polgármestereként halálosztagot toborzott a bűnözők kivégzésére – írta meg az AP hírügynökség.
Duterte ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság indított eljárást az elnöksége alatt elkövetett vérengzések miatt. Korábban mi is írtunk arról, hogy több mint hatezer emberrel végzett a rendőrség az illegális kábítószerterjesztő-hálózatok felszámolására 2016-ban indított akcióban, amelyet maga az elnök felügyelt. A művelet során legalább 122 gyereket is megölt a rendőrség a Fülöp-szigeteken.
Hétfőn tartották a politikus meghallgatását az ügyben, ami az első nyilvános megjelenése volt, mióta 2022-ben lejárt a mandátuma, ekkor számolt be a különleges osztagáról:
Volt egy hét fős halálosztagom, akik nem rendőrök voltak, hanem szintén gengszterek. Időnként megkértem őket, hogy öljenek meg valakit. Ha ezt nem tették meg, akkor megfenyegettem őket, hogy én végzek velük
– vallotta be Duterte, aki továbbá azt is kijelentette, hogy teljes felelősséget vállal az elnöksége alatt, 2016 és 2022 között elkövetett és hozzá köthető gyilkosságokért. Ugyanakkor azt mondta, hogy soha nem utasította a rendőrfőnököket, akik szintén részt vettek a meghallgatáson, hogy hajtsanak végre jogellenes kivégzéseket.
A nemzetközi eljárást leszámítva sohasem jelentették fel a volt elnököt a gyilkosságok miatt a filippínó bíróságokon, aminek legfőbb oka a megtorlástól való félelem lehetett. Ugyanis Leila de Lima volt szenátor, Duterte egyik legmarkánsabb kritikusa, aki korábban utánajárt a Davao városában történt kivégzéseknek, úgy véli, hogy bőven lenne elég bizonyíték, de a tanúk nem mertek vallomást tenni Duterte ellen, amikor még hatalomban volt.
A félelem egyébként nem alaptalan, hiszen a nyomozása alatt a volt szenátort is letartóztatták kábítószerekkel kapcsolatos koholt vádak miatt, de tavaly, több mint hatévnyi előzetes letartóztatás után végül szabadlábra helyezték.
Az AP korábban megszólaltatott egy már nyugalmazott rendőrt, Arturo Lascanast, aki éveken át dolgozott Davao városában a súlyos bűncselekmények ellen harcoló egységben. Ő ekkor azt nyilatkozta, hogy akár 10 000 gyanúsítottat is megölethetett Duterte.
Az exelnök társai mára eltüntethették az áldozatok maradványait, amelyeket egy kőbányában temettek el Davao városában, de Lascanas szerint a más helyszíneken elásott holttesteket még mindig meg lehet találni, és kulcsfontosságú bizonyítékok lehetnek a volt vezető és tettestársai ellen.
A kiemelt képen Rodrigo Duterte látható a Nemzetközi Büntetőbíróság hétfői tárgyalásán. Forrás: Jam Sta Rosa / Afp
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.