szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közeledik az esős évszak is, ami még több problémához vezethet a következő hetekben.

Miközben a szakemberek és önkéntesek túlélők után kutatnak a pénteki 7,7-es erősségű, rengeteg épületet romba döntött földrengés után, a Mianmart vezető katonai junta légi csapásokat hajtott végre az ellene felkelő fegyveres csoportok ellen. Ahogy arról a BBC is beszámolt, alig órákkal a földrengés után Mandalaj közelében több helyen és a thai határnál is támadtak a kormányerők, amelyek miatt legalább hét ember életét vesztette.

A támadást az ENSZ élesen elítélte, felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte. Tom Andrews különleges megfigyelő felszólította a katonai rezsimet, hogy állítson le minden katonai hadműveletet.

Az országot kormányzó junta 2021 óta van hatalmon, azóta polgárháború zajlik a térségben. Az ország egyre nagyobb részét irányítják felkelők, amelyek azonban nem alkotnak egységes csoportot.

Újoncok megalázása és népirtás után puccsal jutott hatalomra a mianmari tábornok

Min Aung Hlaingot tehetségtelennek tartották, de nagyon alábecsülték. Kevés barátja volt, de mindig tudta, hogyan kell helyezkedni ahhoz, hogy kiemelkedjen a tisztikarból és fellépjen a mianmari demokratizálódás ellen.

A Nemzeti Egységkormány (NUG), amely a puccs előtt hatalmon lévő erőket képviseli bejelentette, hogy két hétre felfüggesztenek minden támadó akciót a földrengés sújtotta területeken.

A pénteki földrengést még több mint ezer kilométerre, Bangkokban is érezni lehetett, ott egy 33 emeletes, építés alatt álló épület omlott össze maga alá temetve a benne dolgozók tucatjait. Tizenkét perccel az első rengés után 6,4-es erősségű utórengés is bekövetkezett. Mianmarban a legfrissebb adatok szerint legalább 1644 ember életét vesztette, több ezren megsérültek és még rengetegen lehetnek a romok alatt.

Az Amerikai Földtani Szolgálat előrejelző modellezése szerint Mianmar halálos áldozatainak száma meghaladhatja a tízezret, és a veszteségek meghaladhatják az ország éves gazdasági teljesítményét.

A rengés széles jelentős károkat okozott az infrastruktúrában, például az utakban és a kommunikációs hálózatokban is. Ez, valamint a katonai kormány, a lázadó csoportok és a fegyveres ellenállási erők között zajló polgárháború megnehezítette a segélyszervezetek számára a természeti katasztrófára való reagálást – írja a BBC.

Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala szerint Mianmar középső és északnyugati részén, köztük Mandalajban és Sagaingban a kórházaknak nehézséget okozott a sérültek nagyarányú beáramlása.

A szomszédos országok közül India, Kína és Thaiföld küldött segélyeket és csapatokat, de érkezett segítség Malajziából, Szingapúrból és Oroszországból is. Indiai katonai repülőgépek szombaton többször is bevetésre indultak Mianmarba, többek között ellátmányt és kutató-mentő csapatokat szállítottak Najpjidóba, a fővárosba, amelynek egyes részeit a földrengés romba döntötte. Az indiai hadsereg segít felállítani egy tábori kórházat Mandalajban, és a haditengerészet két, ellátmányt szállító hajója Mianmar kereskedelmi fővárosába, Jangonba tart – mondta Szubrahmanjam Dzsaishankar indiai külügyminiszter. Több kínai mentőcsapat, valamint egy 78 fős szingapúri csapat is az országba érkezett, ennek tagjai már vasárnap Mandalajban dolgoztak.

A problémát tetézi, hogy április, május környékén indul az esős évszak, amely már tavaly is komoly problémákat okozott, számtalan területről kellett embereket kimenekíteni a zord körülmények miatt. A földrengés miatt már eleve számtalan ember kényszerült elhagyni az otthonát vagy maradt fedél nélkül, a hamarosan érkező esőzésekkel tovább nőhet ezeknek a száma. 2023 májusában például 750 ezer embert kellett kitelepíteni egy ciklon miatt.

Nyitókép: AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!