szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az APT31 nevű csoport a nagykövetségek és az EU-s intézmények között küldött, nem titkosított e-mailekhez férhetett hozzá.

A cseh kormány szerdán elítélte Kínát, mert az kibertámadást intézett az ország külügyminisztériuma ellen 2022-től – pont abban az évben töltötte be Csehország az Európai Unió soros elnökségét. A támadás során a kínai Advanced Persistent Threat 31 (APT31) csoport képes volt elolvasni a nagykövetségek és az uniós intézmények között küldött, nem titkosított e-maileket – írja a Politico.  

Jan Lipavsky cseh külügyminiszter közölte: azonnal beidézi a kínai nagykövetet, hogy magyarázatot adjon a támadásokra. „Kína már régóta azon dolgozik, hogy aláássa az ellenálló képességünket és a demokráciát. Kibertámadásokkal, információk elferdítésével és propagandával beleavatkozik a cseh társadalmi ügyekbe, ez ellen meg kell védenünk magunkat” – mondta Lipavsky. 

A mostani az első alkalom, hogy a cseh kormány egy nemzeti kibertámadást egy államilag támogatott szereplőnek tulajdonít. A Biztonsági Információs Szolgálat, a Katonai Hírszerzés, a Külügyi és Információs Hivatal, valamint a Nemzeti Kiber- és Információbiztonsági Ügynökség (NUKIB) által lefolytatott vizsgálat is azt erősítette meg, hogy Kína állhat a külügyminisztérium elleni támadás mögött.  

Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint a kínai állambiztonsági minisztérium irányítja az APT31-et Wuhanból. A csoportot korábban más támadásokkal is megvádolták: 2020-ban Joe Biden kampánystábjának privát e-mailjeit vették célba. Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok 2024-ben szankciókat vezetett be az APT31-hez köthető személyekkel szemben.

A cseh eset nagy felháborodást váltott ki az Európai Unió vezetői körében és a NATO főhadiszállásán. „Az Európai Unió és tagállamai a nemzetközi partnerekkel együtt szolidárisak Csehországgal a külügyminisztériumot célzó rosszindulatú kibertámadás miatt” – olvasható Kaja Kallas közleményében. Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője arra szólított fel minden államot, hogy tartózkodjon ettől a magatartástól, tartsa be az ENSZ normáit és elveit, beleértve a kritikus infrastruktúrával kapcsolatosakat is.

A NATO szerdai közleményében megerősítette, hogy a szervezet továbbra is elkötelezett a folyamatosan növekvő kiberfenyegetés leleplezése és elhárítása mellett. Szerintük a kínai támadók a katonai szövetség destabilizálására törekednek.

Kínai hackerek támadták meg Joe Biden, Kamala Harris és Donald Trump stábjának telefonjait, beszélgetéseket is megszerezhettek

Az amerikai hatóságok szerint a kínai kormányhoz köthető hackerek támadták meg az amerikai telekommunikációs cégek hálózatait, így férkőzve hozzá az amerikai elnök és elnökjelöltek stábjának, családtagjainak mobiljaihoz.

Nyitóképünkön Jan Lipavsky, Csehország külügyminisztere. Forrás: Nicolas Tucat / AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!