szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár egyre több növényvédőszer használatát korlátozzák és tiltják be az Amerikai Egyesült Államokban, egy nonprofit-szervezet szerint még mindig nagyon sokat tartalmaznak a gyümölcsök és zöldségek.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Az USA-ban 1996-ban fogadták el az élelmiszerek minőségének biztosítására hozott törvényt (FQPA), ennek értelmében a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) felülvizsgálta az élelmiszereknél engedélyezett növényvédőszerek használatát. 2006-ig több mint 270 különböző vegyi anyagot tiltottak be, vagy korlátozták a használatukat. Az amerikai járványvédelmi központ (CDC) szerint tízből csak egy amerikai eszik elegendő gyümölcsöt és zöldséget, így nagyszabású kampányokat folytatnak az egészséges étkezés népszerűsítéséért. A gond ezzel csak az, hogy egy nonprofit szervezet szerint még így is túl sok növényvédőszer-maradvány található az ott kapható zöldségekben és gyümölcsökben.

2018-ban például a nonprofit Environmental Working Group (EWG) arra hívta fel a figyelmet, hogy gyomirtó van az amerikai gyerekeknek szánt gabonapelyhek nagy részében és hogy bizonyos kozmetikumok, így a szempillaspirálok a szervezetre káros politetrafluoretilént, azaz teflont tartalmaznak.

A szervezet 2004 óta minden évben közzéteszi a „Dirty 12” (vagyis piszkos tizenkettő) és a „Clean 15” (tiszta tizenöt) listát: típusonként több tízezer zöldségből és gyümölcsből vett mintánál azt vizsgálják, hogy melyek azok az élelmiszerek, amelyek termesztéséhez sok rovarirtószert használnak, amelyek a fogyasztók egészségére is károsak lehetnek. Ezek esetében arra hívják fel a figyelmet, hogy a vásárlók organikusat keressenek ezekből, a tiszta élelmiszereket pedig fogyasszák bátran.

Az idei piszkos 12:

  1. eper
  2. spenót
  3. kelkáposzta
  4. nektarin
  5. alma
  6. szőlő
  7. őszibarack
  8. cseresznye
  9. körte
  10. paradicsom
  11. zeller
  12. burgonya

És a tiszta 15:

  1. avokádó
  2. édeskukorica
  3. ananász
  4. hagyma
  5. papaja
  6. édesborsó
  7. padlizsán
  8. spárga
  9. karfiol
  10. sárgadinnye
  11. brokkoli
  12. gomba
  13. káposzta
  14. mézdinnye
  15. kivi

Ehhez persze hozzátartozik az is, hogy más a mezőgazdaságban használt vegyianyagok típusa és megengedett mértéke az Európai Unióban és az Amerikai Egyesült Államokban. Az EWG listáját egyébként folyamatosan éri kritika a módszertan oldaláról és amiatt is, hogy organikus termékeket kínáló cégek is a támogatóik között vannak, így azokat a vegyi anyagokat nem vizsgálják, amelyeket ebben a szegmensben használnak. Az is kérdésként merül fel, hogy az alaposan megmosott gyümölcsök és zöldségek fogyasztása ellensúlyozza-e a vegyi anyagok maradványainak hatását. Az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) szerint az EWG listáján szereplő vegyianyagok mértéke elfogadható, a szervezet azonban a hatóság álláspontját és mérési módszereit nem tartja megbízhatónak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!