Tetszett a cikk?

Mintha a vízben élő esőerdők lennének – legalábbis ilyennek tűnnek azok az élőlénytelepek, amelyek főként hínárból és kagylókból állnak. A Greenwave alapítói azt remélik, hogy a találmányuk hamar elterjed a világban, és megoldást kínál a klímaváltozásra.

 

Az amerikai Greenwave nevű non-profit kezdeményezés az online felületén ad ismertetést, hogy miként kell létrehozni a víz alatti gazdaságokat.

A hínárból és kagylókból álló telepek a legfenntarthatóbb módját képviselik az élelmiszertermelésnek, hiszen nem kell öntözni és műtrágyázni. A napfény, valamint a szén és a nitrogén felhasználásával növekednek, így segítenek helyreállítani a tengerek ökoszisztémáját.

A kezdeményezés kitalálója, Bren Smith szerint 20-50 ezer dollár szükséges az induláshoz, így a vertikális rendszerhez, az állványzathoz, amelyre a hínárok és a kagylók tapadnak, illetve a hajóhoz, amellyel a farmot a vízbe eresztik, és onnan kihúzzák. Smith elmondta, hogy már 120 halászt képeztek ki az új technológiára. Célja az, hogy a következő 10 évben 10 ezer tengeri farmer kövesse a példáját.

Smith rámutatott arra is, hogy a klímaváltozás egyik fő forrása a mezőgazdasági termelés, de a módszerével épp az agrárium lehet az egyik megoldás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!