szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a változó éghajlat miatt összeomolhat azoknak az óceáni szigeteknek a gazdasága, amelyek a tonhalra támaszkodnak.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A klímaváltozás miatt a kulcsfontosságú tonhalfajok élettere is változik, mélyebb és hűvősebb vizek felé vándorolnak, ami több csendes-óceáni sziget gazdaságának összeomlásához is vezethet – figyelmeztetnek kutatók egy, a Nature Sustainability-ben megjelent tanulmányban, amiről a Phys.org számolt be.

A kutatási eredményekhez a tudósok az éghajlatváltozás mellett gazdasági modelleket és adatokat is elemeztek. Ezek szerint 2050-re körülbelül 20 százalékkal csökkenhet a tonhalfogás, ami 140 millió dolláros kárt okozhat a csendes-óceáni szigeteknek.

A tudósok 10 országot soroltak a „tonhaltól függő” kategóriába: ez azt jelenti, hogy a gazdaságuk főleg ennek az egy fajnak a halászatára támaszkodik. Ezek a Cook-szigetek, Mikronéziai Szövetségi Államok, Kiribati, a Marshall-szigetek, Nauru, Palau, Pápua Új-Guinea, a Salamon-szigetek, Tokelau és Tuvalu.

A világ tonhalkészletének körülbelül fele a Csendes-óceán nyugati és középső részéről származik, ahol főként ez a 10 ország halássza. Átlagosan a bevételük majdnem 40 százalékát a tonhalhalászat teszi ki, de Tokelauét például 84 százalékban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!