szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vörösnyakú lúd egyébként is a veszélyeztetett fajok közé tartozik, 20 ezernél is kevesebb pár él belőle. Most azután lőttek le belőle egyet Magyarországon, hogy az Agrárminisztérium engedélyezte a vadludak október-novemberi vadászatát.

Egy elpusztult vörösnyakú ludat találtak november 5-én a Hortobágyi Nemzeti Parkban, a vizsgálatok során pedig kiderült, hogy az állat testében ólomsörét volt – közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MMTE). A vörösnyakú lúd a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján sérülékeny besorolású fajok közé tartozik, világállománya csökkenő, mindössze 18-19 ezer pár él belőle.

Az eset azután történt, hogy az Agrárminisztérium lazított a vadászati szabályozáson, megszüntetve az eddig a Tiszántúlon érvényben lévő szűkített vadászigényt – tették hozzá.

A faj átvonuló- és telelőterülete részben a klímaváltozás következtében fokozatosan nyugatra tolódik, emiatt Magyarország szerepe és felelőssége is jelentősen nő a nemzetközi védelem terén. A vörösnyakú lúd állományának magyarországi súlypontja a Tiszántúlon található, ezeken a területeken kiemelt szerepe van a vadászati korlátozásnak – olvasható az MMTE közleményében.

A vadászati szabályozás mostanáig figyelembe vette a természetvédelmi elvárást, mert a tiszántúli megyékben a vadlúdvadászat az országos vadászati idényhez képest szűkített időintervallumban, két hónapon keresztül, december 1. és január 31. között volt lehetséges. Ezt változtatta meg az a rendelet, amely az egész ország területén egységesen október 1-től teszi lehetővé a vadlúdvadászatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!