szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csökkent a szálló por mennyisége, javult a helyi klíma, és több állatfaj is visszatért, mióta erdősítették a Taksony melletti területet.

Két éve indult el a Pilisi Parkerdő fásítási programja Taksony mellett: nagyjából 120 ezer facsemetét ültettek el egy 40 hektáros (összehasonlításképp: 56 focipályányi) területen. Most már azzal büszkélkedhetnek, hogy a gyors növésű facsemetékből erdő lett, a többségük már elérte a háromméteres magasságot – írja a Lelépő.

 

Pilisi Parkerdő

Ez azért is fontos volt, mert a közelben van egy szennyvíztelep. Az onnan kikerülő vizet – miután teljes körű tisztításon esett át – az erdő szikkasztja. Nagy nedvességigényű fafajokat ültettek, mint például nemesnyárt. Ez rövid idő alatt nagy mennyiségű vizet vesz fel, aminek egy részét felhasználja a növekedéshez, más részét pedig a kimondottan nagy méretű levelein keresztül elpárologtatja, vagyis még a helyi klímát is hűvösebbé tudja tenni a nyári forróságban.

 

Pilisi Parkerdő

De nem csak így javítja az erdő a levegő minőségét. A környéken a talaj homokból áll, emiatt sok a szálló por. A nagy fásított terület ezt jelentősen csökkenti.

És a szakemberek azt is megfigyelték, hogy egyre több állatfaj jelent meg a területen. A vízi madarak mellett több vércse, ölyv, réti sas is ezt a környéket választotta, továbbá kétéltű, valamint hüllőfajok is megjelentek.

Magyarországon a fás területek fele nem alkalmas a fenntartható erdőgazdálkodásra

A Brüsszel elleni harc egyik eleme lett az akácosok védelme, pedig fenntartható erdőgazdálkodás csak őshonos erdők telepítésével lehetséges.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!