szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A töltőállomás engedélyt kért, és kapott. Az elmúlt két évtizedben több mint felére csökkent a hazai fecskeállomány.

Február 6-án valaki lefotózta, ahogy a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kenderesen, egy benzinkúton munkások verik le a fecskefészkeket. A felvételek eljutottak Tóth Tamáshoz, a Mentsük meg a fecskéket! nevű Facebook-csoport adminisztrátorához, aki azonnal levelet írt a töltőállomást működtető Molnak, és az illetékes kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálynak, hogy megtudja, mi indokolta az intézkedést.

Az olaj- és gázipari cég azt közölte vele, hogy a benzinkút értékesítése, és ebből kifolyólag az arculatváltás miatt az épületen lévő arculati elemek bontásához kérelmet nyújtottak be a főosztálynak, amelytől aztán megkapták „az említett elemek bontásához, és az azon lévő fészkek eltávolításához szükséges természetvédelmi engedélyeket”. Hozzátették azt is, hogy az ablakokban lévő fészkeket a munkálatok nem érintetté.

Védett állatfaj egyede által lakó-, élő-, költő-, búvó- vagy pihenőhelyként használt épületrészen külső felújítás vagy karbantartás a természetvédelmi hatóság engedélyével végezhető. Hogy a beleegyezést megadták, azt a kormányhivatalnál is elismerték. Azt írták:

Hatóságunk a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. kérelme és a vonatkozó jogszabály alapján a Kenderes, Petőfi u. 73/a szám alatti Mol-töltőállomás értékesítése miatt az épületen lévő arculati elemek bontására természetvédelmi engedélyt adott”.

A töltőállomás épületének déli oldalán lévő ablaknál lévő fészkek eltávolítását ugyanakkor a hatóság megtiltotta.

A 24.hu cikkében emlékeztet arra, hogy az elmúlt két évtizedben kevesebb, mint felére csökkent a hazai fecskeállomány, márpedig a rovarok elleni védekezésben óriási szerepe van ezeknek a madaraknak. A fecskék eltűnése mögött az élőhelyek átalakítása, a táplálékbázis csökkenése, a klímaváltozás, valamint a fészkeik leverése áll.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület számításai szerint Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, ami azt jelenti, hogy legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad évről évre a környezetben.

Nyitóképünket a Mentsük meg a fecskéket! Facebook-csoportba töltötték fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!