Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Minden korábbinál hosszabb, izzasztó hőhullámok és trópusi éjszakák, aszály és szokatlan őszi árvíz – sokan emlékezhetünk a tavalyi rendkívüli időjárási eseményekre. A HungaroMET kutatóinak beszámolóiból részletesebben is láthatjuk, milyen volt 2024 időjárása, ami jól mutatja, mihez kell hozzászoknunk, ha nem tudjuk fékezni a felmelegedést.
Tavaly 1,6 Celsius fokkal magasabb volt a Föld átlaghőmérséklete mint az iparosodást megelőző, 1850-1900 közötti időszaké, írta a HVG az év elején, most viszont azt is tudjuk, hogy már az 1991-2020-as átlaghoz képest is 0,7 Celsius-fokkal feljebb ment a hőmérséklet – derült ki a HungaroMET és a Magyar Meteorológiai Társaság közös szakmai rendezvényén, amelyen a hazai időjárási adatokat részletezték a kutatók.
Magyarországon 2024 lett a legmelegebb év a 20. század eleje óta, még a korábbi rekorder 2023-at is 0,7 fokkal meghaladta. A hónapokat nézve az elmúlt 124 évben egyszer sem volt még ilyen meleg a február, a március és a július, és az évszakok közül három – a tél, a tavasz és a nyár – is minden korábbit felülmúlt – összegezte előadásában Szentes Olivér, HungaroMET Éghajlatkutatási osztályának munkatársa.
Tavaly nyár végi összefoglalónkban még csak azt tudtuk megírni, hogy milyen forró volt július és augusztus, most már az egész évi adatsor a rendelkezésre áll, és kiderül: a sokéves átlaghoz (1991-2020) mérve az egyetlen november (-1,9 fok) kivételével minden egyes hónap melegebb volt, de a legnagyobb mértékben a február, amikor 7 fokkal volt magasabb hőmérséklet az ilyenkor jellemző átlagnál.
Az éves középhőmérséklet országos átlagban 12,9 fokos volt, de a Dél-Alföldön sokfelé a 13,5, sőt egyes helyeken a 14 fokot is elérte. Összehasonlításként: 1901-ben még 9,5, sőt 1902-ben a 9 fok alatt maradt ez az érték. A hazai középhőmérsékletet pedig 10,4 fokban állapítják meg az 1991-2020-as alapján. Ez utóbbitól tehát 2,5 fokkal tért el felfelé 2024.
Az alábbi ábrán jól látható a trend, ami átlagosan 1,6 fokos emelkedést mutat, de, mint a kutató jelezte, az ország bizonyos részein elérte az 1,8 fokot is.
2024-ban csak 65 fagyos nap volt – ezek azok a napok, amikor 0 fokig vagy az alá is hűl a levegő –, ami 1901 óta a második legkevesebb. Összehasonlításként: még a 2000-es években is több olyan év volt, amikor 100 feletti volt az ilyen napok száma, de 2011 óta egyik évben sem érte el ezt a határt. 1901 óta pedig átlagosan 22-vel kevesebb a fagyos nap évente.
Zord nap alig volt (az országos átlag 0,3), Magyarország nagy részén tehát egyszer sem süllyedt -10 fokig a hőmérséklet tavaly. A hideg napoknak a mezőgazdaság számára van jelentősége: ekkor ritkulnak a terményeket károsító rovarok és kórokozók, vagyis a növények aktív időszakában kevesebb növényvédőszerre van szükség, és az esetleg lehulló hó is megmarad, majd ideális esetben lassan olvadva egyenletesen pótolja a talajnedvességet. Ez a mögöttünk álló télen sem volt jellemző, sőt folyóink vízgyűjtőin is alig gyűlt össze hó.
Minden korábbinál több, 36 volt viszont a hőhullámos napok száma, amikor a napi középhőmérséklet elérte a 25 Celsius-fokot. A Dél-Alföld egyes részein 50 napnál is többször fordult elő ilyen:
Az elmúlt 124 évben pedig 2024 volt az egyetlen, amikor ilyen sok – 16 – trópusi éjszaka fordult elő. Ezek azok az éjszakák, amikor a hőmérséklet sem süllyed 20 fok alá. A Dél-Alföld nagyobb területén 24 ilyen éjszaka volt, a városokban és a hegységek déli lejtőin pedig összességében bőven egy hónap fölé ment az az időszak, amikor éjszaka is sem lehetett hűsölni.
A nyári napok száma – amikor a hőmérő higanyszála legalább 25 fokig emelkedik – tavaly majdnem négy hónapot tett ki: 117 ilyen nap volt országos átlagban, ennél csak 2018-ban volt több. A déli és délkeleti országrészen ugyanakkor sok helyen meghaladta a 130 napot is, vagyis ott már kimondhatjuk, amire az ELTE meteorológusai is felhívták a figyelmet korábban: a megszokott három helyett egyre inkább négy hónapig tart a nyár, és búcsút mondhatunk az indián nyárnak.
2024-ben átlagosan két hónapnyi időszakot is elért a hőségnapok – amikor 30 fok vagy afeletti hőmérsékletet is mérnek – száma: 60, ami a legtöbb 1901 óta, de a délkeleti tájakon 75 fölé is ment ez az érték. Megközelítette a két hetet a 35 fokos hőmérsékletet is elérő forró napok száma, amiből 13-at számoltak, igaz ennél 2015-ben kevéssel magasabb volt az országos átlag. Ezekre a változásokra viszont hosszabb távon az egészségünk is rá fog menni.
A szélviszonyokat nézve inkább enyhe volt 2024, a legtöbb hónapban átlag alatti volt a szélsebesség, akár a napi átlagos, akár a napi maximális széllökések sebességét nézzük. De a globálsugárzás – ami a közvetlenül a napból érkező, illetve az égbolt minden részéről érkező szórt sugárzás együttese – majdnem minden hónap meghaladta a 2001-2020-as átlagot, a leginkább kiugró a júliusi érték volt: ekkor több mint 700 megajoule jutott minden hazai négyzetméterre. Ennek oka a szárazabb év: kevesebb a felhő, több a besugárzás.
A csapadék hozta a XX. század elejétől megfigyelhető csökkenő tendenciát, a csapadékösszeg 550 mm alatt volt országos átlagban, ami az 1991-2020 közötti időszakban 616 mm. A legszárazabb tavaly az Alföld középső és déli része volt, a Tiszántúlon 350 mm körül alakult, és csak a nyugati országrészben érte el a 700 mm-t a lehullott csapadék. Feltűnő az eltérés 2023-hoz képest: jó 200 milliméterrel kevesebb csapadék hullott tavaly, mint előző évben, és az ország területének 81 százalékán volt egy hónapnál is hosszabb folyamatosan száraz időszak, ami 2023-as érték jó ötszöröse (bár nem a legnagyobb érték, ai 98 százalék volt 2011-ben.
A csapadékeloszlás egyenetlenebbé válására utalhat, hogy miközben csökken azoknak a napoknak a száma, amikor legalább 1 mm csapadék esik – 1901 óta 21-gyel kevesebb –, a 10 mm-nél nagyobb csapadék jellemezte napok száma emelkedik, igaz csak 2-vel. Ezt jelzi ugyanakkor a tavaly a szeptemberi 65 százalékos átlag feletti érték is, amikor a térségünkben örvénylett Boris ciklon csapadéka is jelentősen növelte a havi többletet, jóllehet csak a széle érintette az ország területét.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Az utcán járva is észrevehető: az emberek arcára kiül a boldogtalanság. A magyar társadalom mutatói eddig sem voltak jók, de a választás előtti fékevesztett politikai kommunikáció végképp beteszi a kaput. Milyen „menekülőutat” keressen, aki nyomasztva érzi magát?
Az érintett anyák már at idén júliusban megszerzett jövedelmük után is szja-t kötelesek fizetni.
Bővül a hajnali és éjszakai közlekedés a vágányfelújításoknak köszönhetően.