Tetszett a cikk?

Az általános forgalmi adó tervezett csökkentése a legtöbb cég versenyképességét javítaná, és csak a főleg kedvezményes kulcsú termékeket forgalmazók esélyeit rontaná. A már javában zajló háttérszámítások szerint viszont az államháztartás bevételeiben mintegy 400 milliárd forint bevételkiesést eredményezne.

Éppen emiatt gyakorlatilag megvalósíthatatlannak nevezték Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egykulcsos áfára vonatkozó bejelentését a Világgazdaság pénzügyminisztériumi forrásai. A lap szerint erre az eredményre az egységesen, 19 százalékos kulcs bevezetésének hatásvizsgálatakor jutottak a szakemberek, amikor is a 25 százalékos normál kulcsot s az 5, valamint 15 százalékos kulcsokat is erre a szintre változtatnák.

A lap becslése szerint a jelenlegi három kulcs helyett 22 százalék körüli áfakulcsot eredményezne a mostanival megegyező költségvetési bevételt – változatlan fogyasztási viselkedés mellett. Hozzá kell azonban tenni, hogy egy ilyen lépés differenciáltan érintené az egyes iparágakat, hiszen amíg a jelenleg 5 százalékos kulcs hatálya alá tartozó gyógyszerek, könyvek ára drasztikusan, a középső, 15 százalékos forgalmi adóval terhelt élelmiszerek, háztartási energia – kivéve az áram – pedig kismértékben drágulhat, addig a legtöbb terméknél mérsékelt árcsökkenés következhet be, ez pedig a vásárlási szokások módosulását eredményezheti.

Az Európai Unió legtöbb országában kétkulcsos áfarendszer van érvényben, de a magyarországi szisztémával nem a három kulcs miatt van baj – véli Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers adópartnere. A tagállamok többségében az általános adókulcs 20 százalékhoz közeli, míg nálunk 25 százalékos. Versenyképességi szempontból 19-20 százalékos kulcs lenne indokolt, amelyet úgy is el lehetne érni, hogy első lépésben néhány százalékponttal mérséklik a normál kulcsot, a 15 százalékos eltörlésével párhuzamosan. Erdős úgy látja: megvalósítható lenne egy év közbeni áfareform is, azonban fontos, hogy inkább legyen átgondolt a reform, mint gyors.

A Világgazdaság szerint a tárcának ezért nagy fejtörést okoznak a miniszterelnök minapi bejelentései – ahogyan a házban emlegetik: ötletbörzéje. Ennek ellenére a PM apparátusa dolgozik a megoldáson, ám egyelőre csak néhány kisebb, jellemzően a tb-rendszerben bekövetkező változás körvonalazódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tízmilliárdos követeléscsomagot ad el az APEH

Közel 4,5 milliárd forint adótartozás, 1,9 milliárd forint járuléktartozás és 3,7 milliárd forint késedelmipótlék ás járulék tartozás szerepel abban a csomagban, amelyet az Apeh nyilvános pályázaton értékesít - írja a Napi Gazdaság.

hvg.hu Gazdaság

Ismét változik az adórendszer

Komoly változtatásokat tervez a jövő évi adó- és járulékrendszerben a Pénzügyminisztérium (PM), a tárca már meg is kezdte az egyeztetéseket az üzleti szféra képviselőivel és a tanácsadókkal.

MTI Gazdaság

Brüsszel szerint EU-konform az eva

Összhangban van az egyszerűsített vállalkozási adó (eva) az uniós szabályozással - ezt tegnap először mondta ki nyíltan az uniós szakértők véleményére alapozva Kovács László, az adópolitikáért felelős EU-biztos, miután Brüsszelben fogadta Draskovics Tibor pénzügyminisztert.

MTI Adó

Mit tegyünk, ha nyűg az adóbevallás?

Akik az adóhatóságtól szeretnék kérni a tavalyi jövedelmük után fizetett adójuk megállapítását, azt ez év február 15-éig kell jelezzék az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz (APEH) benyújtott nyilatkozatban.