szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jó minőségű irodák jó áron, növekvő kínálat, stabil árak – a Cushman, Wakefield Healey and Baker nemzetközi ingatlantanácsadó cég felmérése szerint ez jellemzi a budapesti irodabérleti piacot.

Budapest központjában a legigényesebbnek számító irodahelységek bérleti költsége évi 287 euró négyzetméterenként, beleértve a bérleti díjat, az ingatlan után fizetendő adókat, valamint a közös költséget. Ez olcsóbb, mint Bécs, ahol ugyanez 336 euró/négyzetméter vagy Varsó (325 euró/négyzetméter), de drágább, mint Budapest legfőbb regionális vetélytársa, Prága, ahol 2004-ben 270 euró/négyzetméter évenkénti bérleti költséggel lehetett számolni.

Ugyanakkor Budapesten egy színvonalas iroda bérleti költsége mindössze 18 százaléka annak, amennyit London West End Mayfair körzetében kell fizetni - írja a Business Space Across the World című kiadványban megjelent összehasonlító tanulmány.

A tanácsadó cég budapesti irodapiaccal foglalkozó részlegének vezetője szerint a régió legmagasabb színvonalú irodáinak nagy része Budapesten található, miközben a bérleti költségek is kedvezőek. A Magyarországon belül terjeszkedni kívánó bérlők, másrészt a régióba belépni szándékozó cégek élénkítették e keresletet, és így csökkenésnek indult a sokáig magas kiadatlansági ráta. Ezzel párhuzamosan az A kategóriás irodahelységek kínálata is tovább bővül, ebből következően stabil bérleti díjakra lehet majd számítani Budapesten.

A világméretű rangsort toronymagasan London vezeti 1 571 euró/négyzetméter/ év bérleti költséggel, Párizs (945 euró), Tokió (723 euró) és New York (680 euró) előtt.

Hongkongban emelkedtek a legnagyobb mértékben az árak, így a város - tizenkét helyet előre lépve - az ötödik helyen áll 637 euróval, ami 109 százalékkal több, mint egy évvel korábban, de még mindig 42 százalékkal elmarad az 1997. évi csúcstól. A sorban 624 euróval Moszkva a hatodik.

A Business Space Accross the World 2005-ös kiadványa az irodabérlet összköltsége szempontjából legdrágább városokat rangsorolja a világ 47 vezető országának egy-egy városát alapul véve. A listán Budapest a 27-ik, szemben az előző évi 29-ik helyezéssel.

A kelet-közép-európai térségben Varsó a legdrágább, majd Budapest, Prága, Bukarest (259 euró/négyzetméter /év), Zágráb (246 euró) és Pozsony (199 euró) következik. Az utolsó, 47-ik helyen 100 euróval Bangkok áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Ingatlanpiac: még mindig vonzó a dunai panoráma

Az ingatlanfejlesztő cégek közül egyre többen választják a Duna fővárosi partszakaszát. A Riverside Apartmanház beruházója például most a szomszédos gázkészülékgyár területén kezdett újabb beruházásba. A védett gyárcsarnokban divatos loftokat alakítanak ki.

MTI Gazdaság

Nincs túl a válságon a budapesti ingatlanpiac

Túlkínálat jellemezi a budapesti lakáspiacot, amely továbbra sem jutott túl a tavalyi támogatásszigorítás okozta keresleti sokkon, miközben a megkezdett fejlesztések miatt továbbra is bővül a kínálat - derül ki a GKI Gazdaságkutató ingatlanpiaci felméréséből.

Gazdaság

Lejtmenetben az ingatlanpiac

Lankadó kereslet és túlkínálat jellemzi a használt és új építésű lakások piacát Budapesten. A rendszerváltás óta nem volt ennyire nyomott a piac – vélik az ingatlanforgalmazók. Az árak makacsul tartják magukat, annak ellenére, hogy a bankok szűkösen mérik a hiteleket. A befektetők pénzüket lakásvásárlás helyett inkább magas kamatozású betétszámlákon helyezik el.