Matolcsy: "Szun-ce tanítványai vagyunk"

A nyugati és keleti kultúra eltérő stratégiáiról értekezik Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Heti Válaszban megjelenő állandó rovatában.

  • hvg.hu hvg.hu
Matolcsy:

Matolcsy György Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter On China című könyvéből kiindulva megkülönbözteti egymástól a keleti és a nyugati gondolkodást és "stratégiát". Véleménye szerint Kína a go játék szerint működik, vagyis alapos önismeret és a körülmények ismerete mellett megtéveszti ellenfeleit, elfoglalja a peremeket, pszichológiai előnyt szerez és körbekeríti az ellenfelét, a győzelemhez pedig éppen az vezet, hogy megpróbálja elkerülni a nyílt ütközetet.

A nyugati stratégiát Matolcsy a sakkhoz hasonlítja, amelyben a túlerő megszerzése, a közép elfoglalása, a közvetlen ütközet és a döntő csapás kapja a főszerepet, majd egyeduralkodóvá válva a hatalmat az újak megosztásával lehet megtartani.

A nemzetgazdasági miniszter ezek alapján Magyarországgal kapcsolatban kijelenti, hogy a következő húsz év stratégiai fontosságú lesz, a célokat pedig kitűzték: "a térség, sőt Európa egyik legversenyképesebb gazdaságával megoldani történelmi feladatainkat" – írja.

Túry Gergely

Matolcsy György szerint a kitűzött cél eléréséhez már kialakult a magyar stratégia is: a világ változásának ismeretében, jobb önismerettel, új szövetségek megkötésével, váratlan lépésekkel, az ellenfelek megosztásával, gazdasági és pénzügyi erő felhalmozásával relatív és tartós előnyt kell kiépíteni az unióban.

A nemzetgazdasági miniszter szerint "Nyugat és Kelet erőforrásait" együtt kell kiaknázni, vagyis "egyszerre kell sakkoznunk és játszanunk a go játékot", tanulni a kínai Szun-cétől.

Matolcsy emellett megjegyzi, ez azért is nehéz, mert "mi már csak olyan megoldásokkal lehetünk sikeresek, amelyek ma szokatlanok, bár évtizedek után minden gazdaságpolitika alaptartozékai lesznek".

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?