szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GDP brutálisan megzuhant, az államadósság elleni harc bukóban, viszont Magyarország sikerrel merészkedett ki a nemzetközi pénzpiacokra. De mit hoz a jövő a gazdaságpolitikában? Folytassa a tündérmesét a hvg.hu-val!

várakozásnál nagyobb mértékben zuhant a magyar gazdaság teljesítménye: 2012 utolsó negyedévében a GDP 2,7 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A teljes évre vetítve tavaly összességében 1,7 százalék volt a visszaesés. Orbán Viktor az európai válságra fogta a rossz GDP-adatot, és azt mondta, hogy "a magyar gazdaságban öt mutató (államadósság, hiány, külkereskedelmi mérleg, folyó fizetési mérleg, foglalkoztatás) rendben van, egy nincs, és az a növekedés". A helyzetértékeléssel a baj csak az, hogy míg legtöbb régiós versenytársunk tavaly növekedni tudott, Magyarország elszakadt a közép-európai és balti trendektől.

Magyarország majdnem két év után újra kimerészkedett a nemzetközi pénzpiacokra, amikor kedden 3,25 milliárd dollár (2,5 milliárd euró) értékben devizakötvényt bocsátott ki. Idén 5,1 milliárd eurónyi devizaadósság jár le, amelynek a nagy részét 4-4,5 milliárd euró devizakötvény-kibocsátással finanszíroznák. Ezzel a lépéssel nyilvánvalóvá vált, hogy az állam nem gondol az olcsóbb IMF-hitelre, és hogy Varga Mihály tárca nélküli miniszter megbízatása is okafogyottá vált.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy a jegybank a hitelintézeti törvény előírásait megsértve küldött meg üzleti titoknak minősülő adatokat  a 7 legnagyobb kereskedelmi bank működéséről a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) Az adatok a bankok finanszírozási helyzetéről, nettó devizapozíciójáról és folyó devizacsere-ügyleteiről szóltak. Az MNB közölte, szó sincs törvénytelen adatszivárogtatásról: az adatszolgáltatást az IMF az alapokmányával összhangban igényelte, az MNB pedig hitelfelvevő ügynökként jogszerűen teljesítette ezt a kérést. A jegybank elismerte, hogy a bankok írásbeli hozzájárulását menetközben szerezte be.

A kormány által életre keltett letelepedési kötvény "veszettül megéri" a külföldieknek, miután évi nagyjából kétmillió forintért hozzáférést kapnak a magyar szociális rendszerhez, és félévente 90 napot tartózkodhatnak valamennyi uniós tagországban. Ehhez csak annyi kell, hogy az érdeklődők egy speciális kötvény formájában 250 ezer euró értékben nyújtsanak ötéves kölcsönt a magyar államnak. A várakozások szerint a kötvény az oroszokat, a kínaiakat és arabokat érdekelheti leginkább.

Megnyílt a Nyugati térnél az új magyar étteremlánc első üzlete, melynek létrehozását az állam tulajdonában lévő Széchenyi Tőkealapkezelő 49 millió forinttal támogatta. A BITE Bakery Café többféle ízesítésű perecet, tekercset és csapolt joghurtot visz kínálatában.

Nem babrálták meg a Bubort a hazai kereskedelmi bankok, derítette ki a PSZÁF. Mivel csak néhány bank határozza meg a budapesti bankközi kamatlábat, a Bubor rögzítésének az újraszabályozására mindenképp szükség van.

Az American Airlines anyavállalata, az AMR Corp és a US Airways csütörtökön hivatalosan is bejelentette, hogy fúzióra lépnek, amivel utasforgalom alapján a világ legnagyobb légitársasága jön létre.

A Soros Fund Management, Soros György befektetési alapkezelője tavaly november óta körülbelül egymilliárd dollárt nyert a japán jen gyengülésén. A magyar származású amerikai filantróp üzletember 24 milliárd dolláros alapja arra játszott, hogy az új japán kormány rábírja a jegybankot: a monetáris politika agresszív lazításával, így a jen gyengítésével vessen véget a deflációnak, és ösztönözze a gazdaságot. A számítás bevált, a jen november óta közel 20 százalékkal értékelődött le a dollárhoz képest.

A hét képe: A hatóságok a francia Spanghero céget vádolták meg azzal. hogy 13 országban marhahúsként került forgalomba 750 tonna Romániából származó lóhús.
MTI / AP / Vadim Ghirda

A hét mondata: "Nem akarok olyan országban élni, ahol napszemüveges fiúk elkérik valakinek az üzletét, pedig erre van példa" - mondta Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora a XII. Hungarian Business Leaders Konferencián. A professzor ezzel a mondattal arra válaszolt, hogy szerinte milyen területeken tapasztalható korrupció hazánkban, és hogy milyen irányból érkezik a korrupció. Ez mellesleg szerinte mindig felülről érkezik.

Aktuális Tündérmese Mutató (ATM)

Nemcsak a gazdasági növekedés területén, hanem az államadósság elleni harcban is rosszul áll hazánk. Januárban majdnem történelmi rekordra nőtt az államadósság mértéke: az év első hónapjának végén 21 187 milliárd forintra nőtt a magyar állam adóssága, aminél csak 2011 novemberében volt magasabb ez a mutató. Ennek tükrében így igen furcsán hat a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) januári 23-i közleménye, mely szerint "Magyarország a legsikeresebb az Európai Unióban az államadósság csökkentésében". Az ATM ezen kívül  elszálló mezőgazdasági árakról (+18,1 százalék), csökkenő építőipari (-3,1 százalék) és ipari termelésről (-7,6 százalék) adhat számot. A héten kibocsátott magyar dollárkötvényeket a Fitch Ratings a magyar államadósságra érvényben tartott minősítéssel látta el, a 2 milliárd dolláros, tízéves futamidejű kötvényre és az 1,25 milliárd dolláros ötéves lejáratú kötvényre "BB plusz" besorolást állapítottak meg. Az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank és az FHB esetében a Moody's Investors Service leminősítést jelentett be. Az FHB hosszú futamú betéti besorolását "Ba3"-ról két fokozattal - a köztes "B1" kihagyásával - "B2"-re, az OTP Bank alárendelt adóskötelezettségeinek osztályzatát egy fokozattal "Ba2"-ről "Ba3"-ra rontotta a Moody's.  A KSH szerint pedig Magyarországon másfélmillióan élnek mélyszegénységben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!