szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több magyarországi médiumot és műsort név szerint is kiemel az antiszemitizmus terjedésével foglalkozó legfrissebb jelentésében az amerikai külügyminisztérium. Így szerepel a jelentésben a Magyar Demokrata hetilap, a rádió Vasárnapi újság című műsora, valamint az Éjjeli menedék című TV-műsor.

A Magyar Demokratának azt rója fel a külügy beszámolója, hogy antiszemita cikkeket közölt, illetve holocaust-tagadók írásait jelentette meg. A közszolgálati rádió Vasárnapi újság című műsorát amiatt bírálták, hogy antiszemita nézeteket valló vendégeknek adott megszólalási lehetőséget. Az Éjjeli menedékkel kapcsolatban pedig megemlíti, hogy 2003 októberében David Irving holocaust-tagadót mutatta be, aki sértő megjegyzéseket tett zsidó személyekről. Igaz, teszi hozzá a jelentés, a műsort ezt követően megszüntették.

A beszámoló azt is megemlíti, hogy április 5-én több százan vettek részt az első európai zsidóellenes törvényt beiktató Teleki Pál miniszterelnök szobrának felavatási ünnepségén. Mint ismert, a szobrot eredetileg Budapesten állították volna fel, ám a Wiesenthal Központ nyomására Hiller István kulturális miniszter törölte a terveket, a szobor így végül Balatonboglárra került.

A jelentés szerint aggodalomra ad okot, hogy a magyar rendőrség nem talált jogi indokot a Magyar Jövő nevű, deklaráltan újnyilas eszméket valló csoport a nyilas hatalomátvétel 60. évfordulóját megünneplő rendezvényének a betiltására. Igaz, említi meg a beszámoló, a rendezvényre végül több okból nem került sor. (Bácsfi Diánát, a csoport vezetőjét akkorra már őrizetbe vette a rendőrség, az Andrássy út 60. előtti területre pedig végül az SZDSZ Új Generációja kapott területfoglalási engedélyt az önkormányzattól. Utóbbi arra hivatkozva adott elsőbbséget az Új Generációnak, hogy az nem politikai, hanem kulturális rendezvényre kért engedélyt – a szerk.).

A beszámoló ugyanakkor pozitívumokat is említ. Így kitér arra, hogy 2004-ben kevesebb vandalizmus történt zsidó temetőkben, mint tavaly, ráadásul a rongálások többségét fiatalkorúak követték el, amit a zsidó közösség nem tekint antiszemita incidensnek.

A jelentés megemlíti azt is, hogy Izrael állam elnöke és főrabbija tavaly áprilisi magyarországi látogatásukkor kedvezően nyilatkoztak a magyarországi zsidó közösség helyzetéről.

Ugyancsak kedvezően nyilatkozik az amerikai külügy a magyar kormányról, amely – megítélése szerint - jelentős erőfeszítéseket tett az antiszemitizmus elleni harcban azzal, hogy világosan felemelte szavát a jobboldali szélsőségesek kódolt antiszemita beszéde ellen. Név szerint említi a jelentés Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, idézve annak kijelentését, amely szerint a magyarok is felelősek a holocaustért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

USA: antiszemitizmus és diszkrimináció Magyarországon

A magyar kormány általánosságban véve tiszteletben tartja az állampolgárok emberi jogait, de vannak problémák bizonyos területeken - állapította meg az amerikai külügyminisztérium az emberi jogok helyzetéről készített éves jelentése.

Világ

Antiszemitizmusért menesztettek egy német tábornokot

Peter Struck német védelmi miniszter kedden azonnali hatállyal felmentette Reinhard Günzel tábornokot, amiért az dicsérte Martin Hohmann kereszténydemokrata képviselő antiszemita beszédét. Günzel a német hadsereg egyik legfontosabb tábornoka, a Bundeswehr speciális egységét vezette, amelyet különleges katonai feladatok végrehajtására képeztek ki.

Itthon

Bácsfi szabálysértés miatt újra őrizetben

A rendőrség Bácsfi Diánát és két társát 72 órás szabálysértési őrizetben tartja, s így folytat eljárást a magukat hungaristának valló Magyar Jövő Csoport tagjai ellen gyülekezési joggal visszaélés, valamint rendzavarás miatt.