szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?

Nem csak azt nézik, az általuk vizsgált sarkalatos törvények megfelelnek-e az unió jogrendszerének, hanem azt is, szélesebb értelemben véve teljesítik-e az európai normákat – írta a hvg.hu-nak Rudolf Dürr Schnutz, a Velencei Bizottság igazságügyi osztályának vezetője. A szervezet képviselői a héten jártak Magyarországon, hogy anyagot gyűjtsenek jelentésükhöz, amit az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése előtt vitatnak meg, várhatóan márciusban.

Bár a Velencei Bizottság az Európa Tanács egyik tanácsadó szervezete, így jogilag nem tartozik az EU intézményrendszerébe, jelentésének ugyanakkor külön jelentőséget ad, hogy az Európai Parlament két hete elfogadott határozata külön felszólította a magyar kormányt, hogy működjön együtt a Velencei Bizottsággal (VB), és fogadja meg annak javaslatait. Ráadásul ugyanerre szólított fel Neelie Kroes is az Európai Bizottság részéről.

Márpedig utóbbi elvárásait eddig jórészt teljesítette a magyar kormány, és ahogy egy kormányzati forrásunk a Velencei Bizottság készülő jelentésével kapcsolatban is fogalmazott, a testület önmagában „egy csoport derék jogász szakember”, azonban, ha a jelentésüket az Európai Bizottság is magáévá teszi, onnantól már komolyan fogják venni. (Ezzel kapcsolatban azért érdemes megjegyezni, hogy a Fidesz sem tekintette mindig „egy csoport derék jogászembernek” a VB-t, amikor a testület például a szlovák nyelv- vagy állampolgári törvényről fogalmazott meg éles kritikát, a párt politikusai előszeretettel hivatkoztak rá.)

Nyolc ügy

A VB a héten Budapesten járt delegációja nyolc ügyben is vizsgálódik: az információszabadság, az Alkotmánybíróság, a nemzetiség, a családvédelem, az ügyészég mellett az új választási törvény, az egyházi törvény és az igazságügyi reform kérdései is napirenden vannak. Egy előzetes jelentés már márciusban elkészülhet, a végleges dokumentum Rudolf Dürr Schnutz szerint júniusra állhat össze, addig még legalább egyszer ismét Magyarországra látogatnak a testület szakértői.

A magyar igazságszolgáltatás függetlensége is vizsgálat tárgya
MTI / Kálmándy Ferenc

A mostani látogatáson a delegáció mások mellett Martonyi János külügyminiszterrel is találkozott, Rudolf Dürr Schnutz szerint a magyar kormány részéről nyitottságot, segítőkészséget tapasztaltak, és minden szükséges információt megkaptak, ami a vizsgálathoz kell. A Velencei Bizottság igazságügyi osztályának vezetője azt is elmondta lapunknak, hogy az Európai Bizottsággal szorosan együttműködve, annak támogatásával folytatják vizsgálatukat – ami egyébként egyáltalán nem példa nélküli más országok esetében sem.

Arra a kérdésünkre, hogy Neelie Kroes együttműködési felhívása mit jelenthet a gyakorlatban a jelentés elkészülte után, Rudolf Dürr Schnutz úgy válaszolt: a Velencei Bizottság minden esetben a kérdéses jogszabályok „kijavítására tesz javaslatot”, és azt remélik, hogy észrevételeik a magyar kormány számára is kiindulási alapul szolgálhatnak az érintett törvények esetében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Választási törvény: az LMP a Velencei Bizottsághoz fordult

"Az új választási törvény tartalmában és szellemében is teljesen ellentétes a bizottság ajánlásával és a magyar választóknak azzal a jogos igényével, hogy tiszta versenyben és szabadon válasszák meg a képviselőiket" - írta az LMP-s Karácsony Gergely abban a levélben, amellyel a Velencei Bizottsághoz fordult.

Népszabadság Itthon

Nol: júniusban véleményezi a Velencei Bizottság a választási törvényt

Március közepén fogad el véleményt a Velencei Bizottság plenáris ülése a magyar bíróságról és a vallásszabadságról. A testület másik hat magyar jogszabályt is vizsgál: ezek a parlamenti választásokkal, az információs szabadsággal, az alkotmánybírósággal, az ügyészséggel, a nemzetiségekkel és a családvédelemmel kapcsolatosak, véleményt pedig a júniusi plenáris ülésen fogalmazhatnak meg – írja a Népszabadság.

MTI Itthon

A Velencei Bizottság idejön a problémás törvények miatt

A Velencei Bizottság delegációja Magyarországra látogat a jövő héten, hogy áttekintse három törvény - a bírák jogállásáról és javadalmazásáról, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló jogszabály, illetve az egyházügyi törvény - kérdését - közölte a testület titkársága kedden.