A változtatások határideje a közterületi elnevezéseknél 2013. január 1., a többi esetben pedig 2014. január 1. A tilalom vonatkozna olyan kifejezés vagy olyan szervezet nevére is, amely 20. századi önkényuralmi politikai rendszerrel közvetlenül összefüggésbe hozható.
A kormánypárti képviselők javaslatára most elfogadott törvény alapján kétség esetén a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) állásfoglalását kell kérnie az illetékes hatóságnak.
Ha a szervezet neve nem felel meg a névkizárólagosság, a névvalódiság vagy a névszabatosság követelményének, a bíróság felhívja a kérelmezőt, hogy a létesítő okirat módosításával jelöljön meg olyan nevet, amely megfelel az előírásoknak.
A törvény rögzíti azt is, hogy a cégbíróság az eljárása során vizsgálja a cégnév jogszabályi megfelelését, és kétség esetén köteles beszerezni az MTA állásfoglalását.
Nincs szükség az MTA állásfoglalására, ha a kérelemből és az okiratokból egyértelműen megállapítható, hogy a bejegyezni kívánt név utalást tartalmaz a cég természetes személy tagjának nevére.
A változást illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése nélkül lehet bejelenteni a cégbíróságnak, ha az állami vagy önkormányzati döntés alapján a cég székhelyének (telephelyének, fióktelepének) más megye illetékességi területéhez csatolására vagy a cégjegyzékbe bejegyzett helységnév, utcanév, illetve házszám változására vonatkozik. A cég a változást 180 napon belül köteles bejelenteni a bíróságnak.
A törvény hatálybalépése előtt bejegyzett azon cégek, amelyeknek neve vagy rövidített neve nem felel meg a jogszabályban foglalt előírásnak, a cégjegyzékben vezetett adataik első változásakor, de legkésőbb 2014. január 1-jéig kötelesek cégnevük megváltoztatására.