szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több száz sebességmérő berendezés – mobil, illetve fixen telepíthető – beszerzését jelentette be a Belügyminisztérium még az év elején. A traffipaxok munkába állítása ugyan közelinek tűnt, de a hvg.hu megkeresésére adott rendőrségi válaszból kiderült, 2015. március vége a határidő, amikorra mindegyiknek dolgoznia kell. Ezzel a tájékoztatással együtt megkaptuk a jelenleg működő, rögzített traffipaxok listáját, amelyet most közöl a hvg.hu.

Harminckilenc helyszínen mértek sebességet szeptember 9-én Zalában, a rendőrség honlapján megtalálható részletes „sebességmérő vezénylési terv” alapján mindenhol körülbelül 50 percig figyelték a forgalmat. A helyszín teljesen változó, legyen az forgalmasabb város, mint Hévíz, nyugalmasabb kis falu, mint Bagod vagy Nova, esetleg a megye M7-es, M70-es szakasza. Bács-Kiskunban ezzel szemben  a rendőrség szívesebben "lőtte hétfőn" az előírtnál nagyobb sebességgel haladó járművezetőket autópályán (az M5-ösön), annak is a Kiskunfélegyháza és Kecskemét közötti szakaszán.

A fővárosban szintén szorgoskodtak a rendőrök, egy napra kéttucatnyi, különböző kerületekben végzett sebességmérést számoltunk össze a nap minden órájában. Így még késő este sem vagyunk "biztonságban", 21.30 és 23.00 óra között például az M1-es autópálya 12,5 kilométerszelvényénél mérnek. Aki viszont ezt az ellenőrzési pontot elhagyva a gázba taposott, rosszul teszi, mert öt kilométerrel odébb egy fixen telepített sebességmérő berendezés kaphatta le gyorshajtását.

Itt a fixen telepített traffipaxok listája

Ez az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata által a hvg.hu megkeresésére kiadott, a rögzített traffipaxokat tartalmazó listából derült ki. Azon összesen 13 fixen telepített „közúti ellenőrzésre szolgáló járműsebesség-mérő berendezés” szerepel. A rendőrség egyébként ezeket 2006 óta alkalmazza.


View Telepített traffipaxok in a larger map

A rögzített mérők felsorolását azért kérte ki a hvg.hu, mert már év elején beharangozták, hogy mintegy 12 milliárd forintért 525 darab új sebességmérőt szerez be a rendőrség. Az Index korábban azt írta, a Belügyminisztérium tervei szerint 15-20 kilométerenként lennének telepítve traffipaxok az autópályákon és a főutakon. Minisztériumi forrásoktól viszont a hvg.hu úgy értesült, a készülékek kihelyezése még nem történt meg. Az ORFK tájékoztatásából pedig kiderült: a tervezett 525-ből eddig 160 közbeszerzési eljárását írták ki. Hogy milyen típusú és gyártmányú sebességmérőkről van szó, azt az eljárást követően tudják közölni – tették hozzá.

Beszerzés, szállítás, idő...

Vagyis még mintegy másfél évbe biztosan beletelik, amíg az összes sebességmérő dolgozni kezd. „A Közlekedés Operatív Program Támogatási szerződések szerinti véghatárideje 2015. március 31.” – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata a hvg.hu-val. A szállítást pedig a projekt határidején belül a változtatható helyű sebességmérők – hivatalosan Komplex Közlekedési Ellenőrzési Pontok (KKEP) – esetében a szerződés megkötésétől számított 13 hónap alatt kell teljesíteni. A fix telepítésű KKEP-ek leszállítására a megállapodás aláírása után egy év áll rendelkezésre.

Az új traffipaxok révén bőven lesz a raktárban tartalék berendezés, így nem adódhatnak olyan gondok, mint amiről már írtunk: egyes kapitányságokon a meghibásodó sebességmérők helyébe nem tudtak tartalékot állítani, így amíg javították őket, "lyuk" támadt a rendszeren, ami "bevételkiesést" is jelentett a rendőrségnek. A testületnek ugyanis  teljesítenie kell a költségvetésbe előzetesen betervezett bírságbevételeket, ez idén 16 milliárd forint. Tavaly is ennyit irányoztak elő, és a testület hozta is az elvárásokat: több mint 19,1 milliárd forint közigazgatási és szabálysértési bírságot vetettek ki. Más kérdés, hogy a teljes összeget nem sikerült beszedni, sokan húzzák-halasztják a csekkek befizetését.

Tilosban parkolva is mérnek

Amíg "hozni kell a statisztikát", mindig is lesznek trükkös megoldások – mondta egy neve elhallgatását kérő volt rendőri vezető a hvg.hu-nak arról, miért vadásznak olykor lesből az egyenruhások a gyorshajtókra. Korábban megírtuk például annak az autósnak az esetét, aki egy blogon méltatlankodott az általa észlelt trükkös módszer miatt az M6-os autópályán. „Kiraktak egy százas táblát, és tőle körülbelül 25 méterre állt egy furgon a leállóban. A furgon (nem rendőrségi) és a padka között pedig kedves barátaink!” – írta meg az olvasó az általa tapasztaltakat. „A kirakott táblát nem is vettem észre, mert előztem! 122 kilométer/órás sebességért a 30 ezres bírságot kissé jellemtelennek tartom, mert nem volt indoka a 100-asnak, csak pénzbeszedés.”

Az ellenőrzést egyébként jelenleg bárhonnan, akár bokorban elbújva, tilosban megállva is megtehetik, mert egy 2010. január elsejével hatályba lépett KRESZ-módosítás lehetőséget ad rá. Így már nem jelent gondot, ha szabálytalanul, vagy trükkösen, a bokrok mögül mér a traffipax. Az előírások egyetlen feltételt tartalmaznak: a sebességmérős rendőrautót úgy kell elhelyezni a közúton, hogy az ne akadályozza "indokolatlan mértékben" a gyalogos és járműforgalmat. Tehát akár tilosban, esetleg az autópálya leállósávjában, annak lehajtóján vagy felhajtóján is vadászhatnak a rendőrök a gyorshajtókra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/Népszabadság Autó

15 kilométerenként lehet traffipax a sztrádákon

A rendőrség adatai szerint továbbra is a gyorshajtással magyarázható a balesetek 27 százaléka, ezért több mint tízmilliárd forintot költenek két év alatt azért, hogy még több traffipax működhessen az autópályákon - írja a Népszabadság.

Csikász Brigitta Itthon

Pénzbehajtásra kell a rendőrségnek a rengeteg új traffipax?

Tavaly mintegy hatmilliárd forint, közlekedési szabálysértések és gyorshajtások miatt kiszabott bírság nem folyt be a költségvetésbe. Leginkább a külföldi rendszámú autósokkal szemben tehetetlen a rendőrség, rajtuk a bírságot nagyon nehéz behajtani. Novembertől erre is lehet megoldás egy nemzetközi megállapodás révén, lehet, hogy a kormány emiatt is rendelt több száz új traffipaxot. A cél valószínűleg a pénzbehajtás.

Csikász Brigitta Itthon

Őrületbe kergetik a parázó autósokat a trükkös traffipaxok

Szinte hetente röppen fel újabb hír a neten a magántraffipaxokról, arra figyelmeztetve, hogy aki az adott autót látja, legyen óvatos a száguldozással. Az autósok véltek már felfedezni sebességmérőt budapesti közlekedési lámpákban, postaládákban, legutóbb pedig egy a forgalommal szemben álló rejtélyes teherautó lett gyanús. Az esetek többségéről kiderült, hogy kamu, az autósok félelme azonban nem alaptalan, a jogszabályok szerint ugyanis a rendőrség bármilyen trükköt bevethet. És be is vet, mert a "statisztikákat hozniuk kell".

MTI Autó

Több száz fix traffipaxot szerelnek fel

A közeljövőben 365 – sebesség-ellenőrzésre is alkalmas – fix telepítésű Komplex Közlekedési Ellenőrző Pontot (KKEP) állítanak fel, valamint további 160 mobil eszközt is üzembe helyeznek Magyarországon – erősítette meg az erről szóló hírt az Országos Rendőr-főkapitányság szerdán az MTI-nek.